لینک های دسترسی

Breaking News

ریکس تیلرسن: اروپا علیه تهران بایستد


ریکس تیلرسن در مرکز تحقیقاتی ویلسن در واشنگتن دی سی

وزیر خارجۀ ایالات متحده از کشور های اروپایی خواست تا در برابر عملکرد "بدخواهانۀ تهران، در کنار ایالات متحده بایستند".

ریکس تیلرسن روز سه شنبه در یک نشستی در مرکز تحقیقاتی ویلسن در واشنگتن دی سی تحت عنوان "همکاری های ایالات متحده و اروپا" گفت که واشنگتن متعهد است با همۀ تهدید های ایجاد شده از جانب ایران روبرو شود.

آقای تیلرسن گفت "به دنبال تصمیم اخیر رئیس جمهور ترمپ در مورد سیاست جدید قصرسفید در برابر ایران، مسایلی که ایالات متحده و اروپا را به یکدیگر متصل می سازد، بیشتر از مواردی است که موجب دوری آنان می گردد".

این دیپلومات ارشد امریکایی علاوه کرد که پس از این ایالات متحده تنها بر توافقنامۀ هسته یی ایران تمرکز نکرده "بلکه متعهد به رسیدگی به تهدید ناشی از ایران" می باشد.

آقای نیکلسن گفت "ما از شرکای اروپایی مان می خواهیم که به ما پیوسته و در مقابل همه رفتار های بدخواهانۀ ایران بایستند."

وزیرخارجۀ ایالات متحده، سرکوب افراد توسط حکومت ایران را "نقض آزادی های فردی، سیاسی و مذهبی" عنوان کرده گفت که رفتار جمهوری اسلامی ایران در مطابقت با اصول غرب قرار ندارد.

ریکس تیلرسن گفت "ایالات متحده و اروپا، هیچکدام نمی خواهند با نوع دیگری از تهدید های اتمی کوریای شمالی مواجه گردند و هیچ کشوری با اقدامات سلطه جویانۀ ایران در شرق میانه – از طریق حمایت از سازمان های دهشت افگنی و شبه نظامیان عراق و سوریه و برنامۀ فعال میزایل بالستیک، موافق نیست."

اظهارات وزیرخارجۀ ایالات متحده در حالی صورت می گیرد که دونالدترمپ، رئیس جمهور این کشور از آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری تا کنون، توافق هسته یی کشور های غرب را با ایران یک توافق "بد" عنوان کرد.

آقای ترمپ ماه گذشته عملکرد تهران را در مغایرت با "روح توافقنامه" خواند و در سومین گزارش خود به کانگرس ایالات متحده "پابندی ایران را به توافق هسته یی" تایید نکرد.

اما متحدان اروپایی واشنگتن، شامل در توافق که ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، می باشد، این توافق را با ایران، برای امنیت اروپا و جهان مهم دانسته از دولت رئیس جمهور ترمپ می خواهند در توافق باقی مانده و به اجرای آن پابند باشد.

XS
SM
MD
LG