لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین از توافق هسته یی ایران با غرب دفاع کرد


پس از سال ٢٠١٥، این اولین سفر رئیس جمهور پوتین به ایران می باشد

رئیس جمهور روسیه در ملاقات با همتای ایرانی خود در تهران از توافق هسته یی ایران با کشور های غرب دفاع کرده آن را مربوط به برنامه میزایل ایران ندانست.

ولادمیر پوتین روز چهارشنبه برای شرکت در گفتگوهای سه جانبه با روسای جمهور ایران و آذربایجان به تهران سفر کرده است.

آقای پوتین در دیدار با حسن روحانی، توافق هسته یی را یک "توافق جمعی خوب در جهت صلح جهانی" عنوان کرده گفت که مسکو مخالف "هر نوع تغیر یکطرفه" در مورد این توافق است.

شبکۀ خبری دولت ایران، به نقل از رئیس جمهور روسیه نگاشته است "نپذیرفتن تعهدات بین‌المللی از سوی برخی کشورها به هیچ وجه مورد قبول نیست و باور ما این است که برهم زدن یکجانبۀ توافق هسته یی، به هر بهانه‌ای پذیرفتنی نخواهد بود".

آقای پوتین تاکید کرده است که توافق هسته یی ایران با کشور های غربی"ارتباطی با مسایل دفاعی و میزایل ایران ندارد."

دیدار حسن روحانی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تهران
دیدار حسن روحانی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تهران

رئیس جمهور روسیه، ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به توافق هسته یی عنوان کرد.

این نشست در حالی صورت می گیرد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، کمتر از یک ماه قبل از تائید پابندی ایران به مندرجات توافق نامۀ هستوی آن کشور ابا ورزید.

در این سفر رئیس جمهور روسیه با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و آیات الله علی خامنه ای، رهبر آن کشور نیز دیدار کرد. پس از سال ٢٠١٥، این اولین سفر رئیس جمهور پوتین به ایران می باشد.

ایران و روسیه دو متحد نزدیک در منطقه به حساب میروند و هردو کشور در بحران سوریه از بشارالاسد، رئیس جمهور آن کشور حمایت می کنند.

پوتین برای مذاکرات سه جانبه با ایران و آذربایجان، به تهران رفته است
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

در عین حال، روسیه، ترکیه و ایران روز گذشته در آستانه پایتخت قزاقستان بر این توافق کردند تا به خاطر دست یافتن به یک ثبات سیاسی دراز مدت در سوریه، رژیم و مخالفان حکومت آن کشور را طی یک نشست گرد هم جمع کنند.

در کنار سفر رئیس جمهور روسیه به ایران، دیمیتری مدویدوف، صدراعظم آن کشور نیز روز چهارشنبه در یک دیدار دوجانبه با لی کاچانگ، صدراعظم چین در بیجینگ، بر تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه تاکید ورزید و قرارداد های متعدد تجارتی، انرژی و همکاری های فضایی را با چین امضا کرد.

احتمال میرود که در سفر ولادمیر پوتین به ایران، توافقنامه های مشابه میان تهران و مسکو نیز امضا گردد.

XS
SM
MD
LG