لینک های دسترسی

Breaking News

مرگ ده‌ها افغان در زلزلۀ ترکیه؛ متقی: اگر ترکیه بخواهد تیم‌های ما آمادۀ همکاری اند


امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان، در تماس تیلفونی با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در مورد خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله اخیر در آن کشور صحبت کرده است.

وزارت خارجه طالبان روز جمعه ۱۰ فبروری (۲۱ دلو) با نشر اعلامیه‌ایگفته است که متقی در گفتگو با وزیر امور خارجه ترکیه بار دیگر نگرانی خود را از زلزلۀ اخیر در آن کشور ابراز کرده و از همکاری در عملیات نجات اطمینان داده است.

در اعلامیه به نقل از امیرخان متقی آمده است: "امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که در حدود امکانات خود به مردم ترک برادر خود کمک خواهد کرد و در صورت درخواست ترکیه تیم‌های صحی امداد و نجات ما نیز آماده کمک و نجات خواهند بود".

او افزود که سفارت افغانستان در انقره نیز تیم امدادی را به مناطق زلزله زده اعزام کرده است.

وزارت خارجۀ طالبان به نقل از مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته است: "اگر نیاز به کمک باشد، از برادران افغان خود خواهیم خواست".

حکومت طالبان در حالی به ترکیه از همکاری اطمینان داده است که صدها افغان نیز در این زلزله کشته شده است.

علی حکمت، مسوول انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ترکیه، به صدای امریکا گفت که ۲۰۰ تا ۲۵۰ افغان که تابعیت ترکیه را داشتند در شهر "هاتای"، ۵۰ افغان در شهر آدیامان و هشت پناهجوی افغان نیز در شهر مالاتیا در نتیجۀ این زلزله جان باخته اند. به گفتۀ آقای حکمت، آمار زخمیان بیشتر از قربانیان است.
آمار تلفات افغان‌های مقیم ترکیه نهایی نیست و در حال تغییر است.

آقای حکمت افزود که در شهر قهرمان ماراج، که مرکز زلزله است، بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ افغان اقامت داشتند، ولی به دلیل قطع‌بودن وسایل ارتباطی، از تلفات هنوز آماری به دست نیامده است.

انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره‌های مقیم ترکیه گفته است که افغان‌های نجات‌یافته از زلزله اکنون در فضای باز پارک‌ها به سر می‌برند و هیچ‌گونه کمکی از سوی ملل متحد دریافت نکرده اند. همچنان این انجمن گفته است که تا حال دو خانوادۀ مهاجر افغان مفقود است.

از سوی دیگر، عباس غزنوی، پناهندۀ افغان در ترکیه، به صدای امریکا گفت که روز گذشته ادارۀ مهاجرت ترکیه اعلام کرد، همه شهروندان خارجی به شمول پناهندگان افغان که در ده شهر زلزله‌زده اقامت داشتند، می‌توانند در سایر شهرها برای سه ماه اسکان یابند.

آقای غزنوی افزود که این شهروندان باید کارت اقامۀ موقت شان را با خود داشته باشند.

این در حالی است که وزارت امور خارجه طالبان روز چهارشنبه همین هفته از کشته و زخمی شدن حدود صد افغان در زلزله ترکیه خبر داده بود.

زلزلۀ روز دوشنبه که حدود ۱۳ میلیون نفر را در ده ولایت ترکیه تحت تاثیر قرار داد، یکی از بزرگترین زلزله‌های تاریخ ترکیه محسوب می‌شود.

وزارت امور خارجه حکومت طالبان پیش از این از کمک های بشردوستانه ۱۵ میلیون افغانی به زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه خبر داده بود.

سازمان زمین شناسی امریکا اعلام کرد دو زمین لرزه به شدت ۷.۵ و ۷.۸ درجۀ ریشتر غازیان‌تب و شمال سوریه را در جنوب‌شرقی ترکیه لرزاند.

بر اساس گزارش‌ها، تعداد کشته‌شدگان زلزلۀ روز دوشنبه در این دو کشور به بیش از ۲۱هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله زده ادامه دارد و ممکن است تعداد قربانیان افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG