لینک های دسترسی

Breaking News

محکمهٔ‌ فرانسه ممنوعیت حجاب بر زنان فوتبالر را تایید کرد


شورای قانون اساسی فرانسه روز پنجشنبه ۲۹ جون (هشتم سرطان) با نشر بیانیه‌ای منع پوشیدن حجاب اسلامی را برای زنان فوتبالر تایید کرد.

در بیانیه آمده است: "فدراسیون‌های ورزشی که وظیفهٔ شان حضور اطمینان از فعالیت خوب خدمات عامه است...می‌توانند الزامات بی‌طرفانه را بر بازیکنان در رقابت‌ها و رویدادهای ورزشی وضع کنند تا جریان عادی رقابت‌ها تضمین شده و از برخورد و تقابل جلوگیری شود."

شورای قانون اساسی فرانسه گفته است که مقررات فدراسیون فوتبال آن کشور علیه "هرگونه نشانه یا لباسی که آشکارا پیوند سیاسی، فلسفی، مذهبی یا گروهی" را نشان دهد "پسندیده و مناسب" است.

گروهی از زنان فوتبالر در فرانسه که خود را "حجابی‌ها" می‌خوانند بر ضد مقررات فدراسیون فوتبال آن کشور اقدام کرده اند.

سیکولریزم یک موضوع حساس در فرانسه است. مدافعان سیکولریزم آن را راهی برای تظمین بی‌طرفی دینی دولت عنوان کرده و منتقدان استدلال می‌کنند که از آن به عنوان ابزار علیه اقلیت‌های نژادی و دینی، به ویژه مسلمانان، کار گرفته می‌شود.

پیش از صدور این حکم، مشاور ارشد حقوقی حکومت فرانسه گفته بود که مقررات فدراسیون فوتبال آن کشور برای زنان مسلمان ورزشکار ناموجه است.

اما جرالد دارمنین، وزیر داخلهٔ فرانسه روز سه شنبه گفت: "در رویدادهای ورزشی نباید لباس مذهبی پوشیده شود...زمانیکه فوتبال بازی می‌شود، نباید دانسته شود که بازیکن به کدام مذهب تعلق دارد."

برخی دیگر از سیاستمداران فرانسه نیز از وضع ممنوعیت بر پوشیدن حجاب در رویدادهای ورزشی حمایت کردند.

ماری لو پن، رهبر راستگرایان فرانسه در یک پیام تویتر نوشت: " به حجاب در ورزش نه می‌گوییم. قانونی را تصویب خواهیم کرد که تضمین شود که به این اصل احترام گذاشته می‌شود."

امیلودیا کاستیرا، وزیر ورزش فرانسه نیز به حکومت آن کشور پیشنهاد کرده است تا در این مورد وضاحت داده و آن را قانونمند سازد.

XS
SM
MD
LG