لینک های دسترسی

Breaking News

دو نظامی امریکایی و یک سرباز افغان در ننگرهار کشته شدند


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید یک فردی ملبس با لباس نظامی در ولایت ننگرهار بر نیروهای اردوی ملی و امریکایی گلوله باری کرد که باعث تلفات نیرهای امریکایی و افغان شد.

وزرات دفاع افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این حمله که روز گذشته در ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار صورت گرفت دو نظامی امریکایی کشته و شش نفر از نیروهای امریکایی زخمی شدند.

در آن حمله همچنان یک سرباز اردوی ملی کشته و شش نفر دیگر شان زخمی شدند.

بسم الله وزیری، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان در راس یک هیات به ننگرهار رفته تا در این مورد تحقیقات کند.

وزارت دفاع افغانستان در مورد فرد مهاجم معلومات ارایه نکرده است.

مقامات افغان و امریکایی تا حال در مورد این معلومات نداده اند که آیا حمله کننده سرباز اردوی ملی افغانستان بوده یا از یونیفورم اردوی ملی استفاده کرده است.

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان روز یک شنبه نهم فبروری (۲۰ دلو) به صدای امریکا گفت که نیروهای امریکایی و افغان که برای انجام یک عملیات مشترک به این ولسوالی رفته بودند، مورد حمله قرار گرفتند.

به گفته این مقام امریکایی بررسی‌ها در مورد چگونگی این درگیری آغاز شده است.

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار به صدای امریکا گفت: "این معلوم نیست که این یک حملۀ نفوذی بود، اشتباهی یا کدام واقعه دیگر. در حال حاضر یک هیات به محل رفته و این موضوع را بررسی می‌کند‌، اما این درگیری نه، بل یک واقعه بوده است."

حملات قوای افغان بر نیروهای خارجی در افغانستان که به نام حملۀ "سبز بالای آبی" نیز معروف است، از چندین سال به اینسو نگرانی جدی برای قوای بین المللی در افغانستان بوده است.

در حملات "سبز بر آبی" از سال ۲۰۰۸ میلادی تا حال، بیش از ۱۵۰ تن از نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان کشته شده و بیش از ۲۰۰ تن از نیرو های خارجی در این مدت زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG