لینک های دسترسی

Breaking News

جنون طبیعت؛ امریکا در انتظار هزاران میلیارد جیرجیرک است


دانشمندان امریکایی می‌گویند که قرار است تا چند روز دیگر هزاران میلیارد جیرجیرک در چندین ایالت امریکا پس از ۱۷ سال از زیر زمین سر به در آورده و به بیرون ظهور کنند.

ظهور جمعی و کتلوی جیرجیرک‌ها به گونۀ دورانی، دوره‌دوری هر چند سال یکبار واقع می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند که اینبار یکی از بزرگترین و چشمگیر‌ترین ظهور این حشره به وقوع خواهد پیوست.

قرار است این حشرات در ۱۵ ایالت امریکا، از اندیانا و جورجیا تا نیویارک ظاهر شوند و هم اکنون در ایالات تنیسی و کارولینای شمالی در حال برآمدن از زمین استند.

این حشرات معمولاً از طرف شام از زمین بیرون می‌شوند. وقتی از زمین بیرون می‌آیند جلد شان می‌ریزد و بال پیدا می‌کنند. آنها تمایل دارند به درختان و اشیا عمودی بالابروند.

در بالای درختان جیرجیرک‌های مذکر به نغمه سرایی می‌پرازند تا توجه جیرجیرک‌های ‌مونث را جلب کرده و در همانجا نسل‌گیری می‌کنند. صدای این جیرجیرک‌ها بسیار بلند و آزار دهنده خواهد بود.

سپس جیرجیرک مونث به شاخه های کوچک رفته و به تخم گذاری می‌پردازد. در ظرف چند هفته همه جیرجیرک‌های مذکر و مونث می‌میرند و پس از شش هفته چوچه‌های آنان از شاخه‌های درختان به زمین افتاده و برای چندین سال در زیر زمین می‌مانند تا دوران ظهور مجدد کتلوی این حشره فرا برسد.

جیرجیرک‌ها طعمۀ خوبی برای مورچه‌ها، پرندگان، سگ‌ها، گربه‌ها و حشرات و حیوانات بزرگتر و خزندگان می‌باشند.

ظهور این حشرات ممکن سبب هراس بسیاری به ویژه بیماران روانی شود، اما دانشمندان می‌گویند که این یکی از عجیب‌ترین رویدادهای طبیعت است که نشان می‌دهد باوجود آلودگی، تغییر اقلیم و از دست دادن چشمگیر تنوع زیستی، هنوز هم یک چیز طبیعی در طبیعت وجود دارد.

امریکا یگانه کشور جهان است که ظهور دورانی جیرجیرک‌ها را تجربه می‌کند و این حشرات هر ۱۳ تا ۱۷ سال از زیر زمین بیرون آمده و برای امریکایی‌ها خبرساز می‌شوند.

این حشرات تنها وقتی بیرون می‌آیند که درجه حرارت زمین به ۶۴ فارنهایت (17 تا 18 سانتیگراد) برسد. این حشرات برخلاف ملخ ها به درختان و نباتات ضرر نرسانده و تنها نهال‌های جوان و کوچک از ظهور انان اندکی آسیب می‌بیند.

XS
SM
MD
LG