لینک های دسترسی

Breaking News

فراخوان ترمپ برای مبارزۀ جهانی بر ضد مخدرات


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه (۲۴ سپتامبر) در سخنرانی افتتاحیه نشستی در سازمان ملل متحد در مورد تهدید مواد مخدر در جهان، ضمن تشکر از کشورهایی که از فراخوان برای مبارزه جهانی با مواد مخدر حمایت کرده اند، محو اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را برای امنیت ملی کشورهای جهان حیاتی توصیف کرد.

آقای ترمپ گفت "همانگونه که گزارش سال ۲۰۱۸ مواد مخدر در جهان نشان می‌دهد، تولید کوکایین و تریاک به سطح بی‌سابقه‌ای بالا رفته و مرگ ناشی از استعمال مواد مخدر از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی ۶۰ درصد افزایش یافته است".

رئیس جمهور ترمپ با بیان اینکه "مواد مخدر به جرایم سازمان یافته، انتقالات مالی غیرقانونی، فساد و تروریسم مرتبط است،" خاطر نشان کرد که "برای سلامت جامعه و امنیت ملی حیاتی است که با اعتیاد به مواد مخدر مبارزه شود و هرگونه قاچاق مواد مخدر که منابع مالی برای باند‌های قاچاق تبهکار را تامین می‌کند، متوقف شود".

آقای ترمپ فراخوان ایالات متحده برای مبارزۀ جهانی با مواد مخدر را ساده توصیف کرد و گفت "باید در کنار هم کار کنیم تا تولید مواد مخدر را از بین ببریم و اعتیاد به مواد مخدر را شکست دهیم. برای همین، امریکا ماه گذشته فراخوان جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در جهان را اعلام کرد. این فراخوان ساده است. تقاضا برای مواد مخدر باید کاهش یابد. عرضه آن باید متوقف شود. برنامه‌های مداوای معتادان گسترش یابد و همکاری بین المللی تقویت شود".

انتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد، نیز در این نشست ویژه، که در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویارک برگزارش شده بود، گفت " ناکامی در راه مبارزه با مواد مخدر هیچ جایی در میان گزینه‌های پیش روی جهان ندارد و این موضوع در واقع مساله مرگ و زندگی است".

آقای گوتیرش با بیان این که مشکل مواد مخدر در جهان به مرز هشدار رسیده است، اعلام کرد که حدود ۳۱ میلیون نفر در سراسر جهان که معتاد به مخدرات اند نیازمند مراقبت و درمان بوده و سالانه تقریبا ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر استعمال مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۱۲۹ کشور به فراخوان رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا برای مبارزه جهانی با مواد مخدر پاسخ مثبت داده و پیش نویس بیانیه پایانی نشست امروز را امضا کرده اند.

XS
SM
MD
LG