لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ برنامۀ حفاظتی پناهجویان را فسخ کرد


فسخ این برنامه کم از کم ۸۰۰ هزار پناهجوی غیرقانونی مقیم امریکا را متاثر می سازد

حکومت ایالات متحده روز سه شنبه برنامۀ را فسخ کرد که مانع اخراج صدها هزار جوان پناهجو از ایالات متحدۀ امریکا می‌شد، اما به کانگرس امریکا شش ماه مهلت داد تا سرنوشت این پناهجویان را روشن کند.

برنامۀ "تاخیر اقدام در برابر کودکان پناهجو" یا DACA که بر اساس فرمان اجرایی بارک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، ایجاد شده بود، از آن پناهجویان غیرقانونی محافظت می کرد که در کودکی به ایالات متحده آورده شده بودند.

بر اساس این برنامه، نزدیک به ۸۰۰ هزار پناهجوی غیرقانونی مقیم ایالات متحده از اخراج اجباری معاف شده و حتا می‌توانستند که در صورتی که واجد شرایط باشند، جواز کار دریافت کنند.

جف سسشنز، لوی سارنوال ایالات متحدۀ امریکا، هنگام اعلام این تصمیم آقای ترمپ گفت که فسخ برنامۀ DACA به این معنا نیست که گویا شاملان این برنامه "انسان‌های بد" باشند.

بیشتر کسانیکه از فسخ برنامۀ DACA متاثر می‌شوند، پناهجویان غیرقانونی استند که در زمان کودکی از کشورهای امریکای لاتین به ایالات متحده آورده شده اند.

بارک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در نخستین واکنش به عملکرد رئیس جمهور ترمپ، پس از ختم دورۀ کاری اش در قصر سفید، این اقدام ادارۀ آقای ترمپ را "ظالمانه" توصیف کرد.

آقای ترمپ چند هفته پس از آغاز کار به صفت رئیس جمهوری، از کانگرس ایالات متحده خواست تا در جریان شش ماه در مورد برنامۀ DACA تصمیم بگیرد و اکنون نیز بار مسوولیت تصمیم‌گیری در مورد این برنامه را به دوش کانگرس گذاشته است.

XS
SM
MD
LG