لینک های دسترسی

ترمپ برنامۀ حفاظتی پناهجویان را فسخ کرد


فسخ این برنامه کم از کم ۸۰۰ هزار پناهجوی غیرقانونی مقیم امریکا را متاثر می سازد

حکومت ایالات متحده روز سه شنبه برنامۀ را فسخ کرد که مانع اخراج صدها هزار جوان پناهجو از ایالات متحدۀ امریکا می‌شد، اما به کانگرس امریکا شش ماه مهلت داد تا سرنوشت این پناهجویان را روشن کند.

برنامۀ "تاخیر اقدام در برابر کودکان پناهجو" یا DACA که بر اساس فرمان اجرایی بارک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، ایجاد شده بود، از آن پناهجویان غیرقانونی محافظت می کرد که در کودکی به ایالات متحده آورده شده بودند.

بر اساس این برنامه، نزدیک به ۸۰۰ هزار پناهجوی غیرقانونی مقیم ایالات متحده از اخراج اجباری معاف شده و حتا می‌توانستند که در صورتی که واجد شرایط باشند، جواز کار دریافت کنند.

جف سسشنز، لوی سارنوال ایالات متحدۀ امریکا، هنگام اعلام این تصمیم آقای ترمپ گفت که فسخ برنامۀ DACA به این معنا نیست که گویا شاملان این برنامه "انسان‌های بد" باشند.

بیشتر کسانیکه از فسخ برنامۀ DACA متاثر می‌شوند، پناهجویان غیرقانونی استند که در زمان کودکی از کشورهای امریکای لاتین به ایالات متحده آورده شده اند.

بارک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در نخستین واکنش به عملکرد رئیس جمهور ترمپ، پس از ختم دورۀ کاری اش در قصر سفید، این اقدام ادارۀ آقای ترمپ را "ظالمانه" توصیف کرد.

آقای ترمپ چند هفته پس از آغاز کار به صفت رئیس جمهوری، از کانگرس ایالات متحده خواست تا در جریان شش ماه در مورد برنامۀ DACA تصمیم بگیرد و اکنون نیز بار مسوولیت تصمیم‌گیری در مورد این برنامه را به دوش کانگرس گذاشته است.

XS
SM
MD
LG