لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ مناقشه در کانگرس امریکا برای عزل ترمپ


اعضای دموکرات مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده در ادامۀ روند محاکمۀ رییس جمهور دونالد ترمپ، امروز پنجشنبه ۲۳ جنوری (سوم دلو) در مورد پیامد قانونی اتهامات شان علیه آقای ترمپ تمرکز می‌کنند.

دموکرات‌های کانگرس، در جلسۀ روز چهارشنبه، دونالد ترمپ را به سواستفاده از قدرت برای منافع سیاسی و درخواست کمک از یک کشور خارجی متهم کردند.

آقای ترمپ متهم شده است که با تاخیردر پرداخت ۳۹۱ میلیون دالر مساعدت نظامی به اوکراین، آن کشور را زیر فشار گرفته بود تا در مورد جو بایدن، نامزد دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ امریکا و پسر آقای بایدن که عضو هیات رهبری یک شرکت گاز در اوکراین بود، تحقیقات را آغاز کند؛ اقدامی که به گفتۀ دموکرات‌ها "سو استفاده از قدرت" تلقی می‌شود.

دموکرات‌ها روزهای پنجشنبه و جمعه، هر روز هشت ساعت، وقت دارند تا در پیوند به اتهامات شان بر رییس جمهور ترمپ، هرآنچه مدارک و اسناد در اختیار دارند، به قاضی القضات امریکا پیشکش کنند، زیرا روز شنبه نوبت تیم دفاعی دونالد ترمپ فرا می‌رسد تا برای رد ادعاهای دموکرات‌ها، استدلال شان را ارایه کنند.

جی سکولوف، یکی از وکیلان مدافع آقای ترمپ، در پایان جلسۀ روز چهارشنبه در مجلس سنا، مدارکی را که دموکرات‌ها بر مبنای آن روند استیضاح را ادامه داده اند "احمقانه" خواند. او گفت که فقط ده ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری امریکا جلسۀ استیضاح برگزار می‌شود که به گفتۀ وی این اقدام برای نظام و مردم امریکا "خطرناک" است.

به نظر می‌رسد که استدلال‌های اعضای دموکرات در مورد اتهامات وارد شده بر رییس جمهور، دیدگاه برخی سیاستمداران جمهوریخواه امریکا را نیز دستخوش تغییر کرده است.

مایک براون، سناتور جمهوریخواه در پایان جلسۀ روز چهارشنبه گفت: "نقطه عطف که این قضیه را متحول می‌کند این است که چه اتفاقی خواهد افتاد، زمانیکه رییس جمهور قضیه خود را بازگو کند...من هیجان زده استم که بیینم چه اتفاقی می‌افتد."

اما متحدان و حامیان دونالد ترمپ استدلال می‌کنند که دموکرات‌ها برای منافع سیاسی خود اقدام به استیضاح رییس جمهور کرده اند.

لندسی گراهام، سناتور برجستۀ جمهوریخواه گفته است: "وقتی حرف روی دونالد ترمپ است، آنان (دموکرات‌ها) آماده اند که نهادها را برای مسوول قراردادن (ترمپ) تخریب کنند."

تا هنوز روشن نیست که آیا مقام‌های قصر سفید نیز به خاطر گواهی دادن به کانگرس فراخوانده خواهند شد یا خیر. اما مفکورۀ گواهی دهی مقام‌های قصر سفید در بدل گواهی دهی، جو بایدن از هم اکنون مطرح است.

ادم شف، رهبر گروه دموکرات‌های مدعی رییس جمهور ترمپ از مجلس سنا خواست که اجازه ندهند از روند استیضاح سو استفاده شود.

آقای شف گفت: "این تجارت نیست. محاکمه‌ها تجارت برای شواهد نیست. آنان می‌خواهند از این محاکمه برای لکه دار ساختن بایدن و فرزندش استفاده کنند. این هدف استیضاح نبود و سناتورها نباید اجازه دهند که از آن سواستفاده شود."

اگر مچ مک‌کانل، رهبر اکثرت جمهوریخواه مجلس سنای امریکا موقف خود را تغییر ندهد، روند محاکمۀ آقای ترمپ در مجلس سنا، نخستن محاکمۀ استیضاح خواهد بود که در غیاب شاهدان صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG