لینک های دسترسی

Breaking News

کشمکش کانگرس و قصر سفید در مورد استیضاح ترمپ


در حالیکه قانونگذاران دموکرات امریکایی تلاش برای تحقیقات در مورد استیضاح دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده را تشدید بخشیده اند، ترمپ دموکرات ها را به بی ثبات ساختن ایالات متحده و انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٢٠ این کشور متهم کرده است.

رئیس جمهور ترمپ، در تویترش نگاشته است که: "دموکرات ها به کشور ما آسیب بزرگ میرسانند. آنان بخاطر بی ثبات ساختن ایالات متحده امریکا و انتخابات ٢٠٢٠، چنان غبن و دروغ میگویند که هیچ سابقۀ در تاریخ کشور ما ندارد."

ننسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، هفتۀ گذشته تحقیقات رسمی برای استیضاح رئیس جمهور ترمپ را اعلام کرد.

این تحقیقات پس از افشای گزارش ها در مورد تماس تلیفونی ماۀ جولای میان ترمپ و وولودیمیر زلنسکی، رئيس‌جمهور اوکراین، توسط کانگرس ایالات متحده آغاز شده است.

دموکرات‌ها، رییس جمهور ترمپ را متهم کرده‌اند که برای کسب اطلاعات زیان‌بار علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی ‌اش، و پسر بایدن، رئيس ‌جمهور اوکراین را تحت فشار قرار داده است.

خانم پلوسی گفته است "ما باید حقیقت را بیشتر جویا شویم، تا بتوانیم در مورد این پرسش فیصله کنیم که آیا این کار رئیس جمهور تخطی از قانون اساسی است یا خیر؟ به باور من یک تخطیست، در غیر آن من تحقیقات در مورد استیضاح را اعلام نمیکردم."

یک هفته قبل از تماس تلیفونی با رئیس جمهور اوکراین، دونالد ترمپ حدود ۴٠٠ میلیون دالر معاونت نظامی با آنکشور را به تعلیق درآورد بود.

دموکرات ها میگویند که رئیس جمهور ترمپ این کار را بخاطر فشار وارد کردن بر اوکراین کرده بود. اما رئیس جمهور ایالات متحده، این ادعا را بی اساس خوانده است.

قصرسفید هفتۀ گذشته متن کامل مکالمۀ تلیفونی میان رئیس جمهور ترمپ و رئیس جمهور اوکراین را نشر کرد.

براساس متن نشر شده، دونالد ترمپ با همتای اوکراینی اش در مورد جوبایدن و پسرش، هنتر بایدن، نیز صحبت کرده و از رئیس جمهور اوکراین خواسته است تا در مورد این ادعاها تحقیقات کند که گویا آقای بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده، با استفاده از نفوذش مانع تحقیقات څارنوالان اوکراینی در مورد پسرش (هنتر بایدن) شده بود.

رئیس جمهور ترمپ از این مکالمه دفاع کرده و گفته است که "رئیس جمهور اوکراین گفته است که هیچ فشار بر او وارد نشده است."

دونالد ترمپ، چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده است که با استیضاح روبرو خواهد شد.

اما بادرنظرداشت اینکه جمهوریخواهان اکثریت را در مجلس سنای کانگرس تشکیل میدهند، بناً محکومیت رئیس جمهور ترمپ در هردو مجلس کانگرس بعید به نظر میرسد، اما ادامۀ روند استیضاح ممکن انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٢٠ راتحت شعاع قرار دهد.

زد و بند کانگرس و قصرسفید در مورد استیضاح ترمپ
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

XS
SM
MD
LG