لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: بیت المقدس پایتخت اسراییل باقی ‌می‌ماند


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که در طرح پیشنهادی وی برای صلح اسراییل و فلسطین، بیت المقدس به صفت پایتخت "تقسیم ناشدۀ" اسراییل شناخته شده است.

فلسطینیان شرق بیت المقدس را پایتخت کشور فلسطینی‌ می‌خوانند.

آقای ترمپ روز سه شنبه ۲۸ جنوری (هشتم دلو) در سخنرانی مشترک با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل در قصر سفید، طرح خود را جامع ترین طرح برای حل مناقشه میان اسراییل و فلسطین خواند.

آقای ترمپ این طرح را "برد برد" خواند و گفت: "این طرح با طرح‌های گذشته تفاوت زیاد دارد و با جزییات و کاملترین طرح است...طرح‌های زیادی وجود داشت که یکی پی دیگر شکست خورد، زیرا در آن توازن رعایت نشده بود."

رییس جمهور امریکا با بیان اینکه "امروز گام بزرگی در راستای صلح برداشته می‌شود" تاکید کرد که طرح وی آخرین فرصت فلسطینیان برای دستیابی به صلح است.

دونالد ترمپ گفت که پیشنهاد ۸۰ صفحه‌ای وی، راه حل تکتیکی را برای حل منازعۀ فلسطین اسراییل ارایه می کند. او گفت: "زمان آن رسیده است که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسراییل را به رسمیت بشناسند".

برخی کشورهای اسلامی اسراییل را به صفت کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

رییس جمهور ترمپ همچنین تاکید کرد که مردم فلسطین مستحق زندگی بهتر اند. او گفت: "فلسطینیان در دایرۀ تروریزم، فقر و خشونت گیرمانده اند و کسانی از این وضعیت برای ایجاد دهشت بهره می برند."

او افزود که با تطبیق طرح صلح وی، فلسطینیان قادر خواهند بود تا آیندۀ با وقار و خودکفا داشته و در کشور فلسطینی در همسایگی اسراییل در فضای صلح به سر ببرند.

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل با استقبال گرم از طرح آقای ترمپ گفت: "در دهه‌ها و قرن‌های آینده این روز، ۲۸ جنوری ۲۰۲۰، یاد خواهد شد ...که در آن شما یک راه حل واقعبینانه را برای صلح اسراییل و فلسطین پیشنهاد کردید".

صدر اعظم اسراییل نیز گفت که طرح‌های گذشته برای صلح میان اسراییل و فلسطین نامتوازن بود و از اینرو به تامین صلح و دادن حق خود ارادیت به فلسطینیان منجر نشد.

رهبران فلسطینی پیش از اعلام این طرح گفته بودند که پیشنهاد آقای ترمپ با قوانین بین المللی مطابقت نداشته و خواست اسراییل را به بهای نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان بر آورده می‌کند.

محمد اشتیه، صدر اعظم اداره خودگردان فلسطینی گفت: "این معامله که حق فلسطینیان برای داشتن پایتخت در بیت المقدس و بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین شان را سلب می کند، هیچ پایه و اساسی برای یک راه حل کوتاه مدت به بحران منطقه پیشنهاد نمی کند. این طرح از جانب کسی پیشنهاد می شود که اعتبار خود را به عنوان یک میانجی صادق در یک پروسه جدی و واقعی از دست داده است."

XS
SM
MD
LG