لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها پس از منع ورود قانونگذاران امریکایی به اسراییل


رئیس جمهور ایالات متحده، از تصمیم اسراییل برای منع سفر دو عضو دموکرات مجلس نمایندگان امریکا دفاع کرد؛ اما، ادعا کرد که او اسراییل را در این اقدام "تشویق" نکرده و یا هم "باز نداشته" است.

دونالدترمپ، روز پنجشنبه در صحبتی با خبرنگاران، آن اعضای مجلس نمایندگان گفت "با آن افراد صحبت نکرده ام اما آنان بسیار ضد یهودی و بسیار ضد اسرائیل اند."

اسراییل اوایل روز پنجشنبه اعلام کرد که رشیده طلیب و الهان عمر، دو عضو دموکرات مجلس نمایندگان به خاطر حمایت از جنبش جدایی طلبان فلسطین، اجازه ندارند وارد اسراییل شوند.

رشیده طلیب که دختر یک فلسطینی مهاجر است، این اقدام اسراییل را نشانۀ ضعف آن کشور عنوان کرده و الهان عمر به این باور است که ممانعت سفر وی و رشیده طالب به اسراییل "یک توهین به ارزش های دموکراتیک" است.

خانم عمر می گوید که اقدام روز پنجشنبه اسراییل، معادل تلاش های رئیس جمهور ترمپ برای جلوگیری از مهاجرت شهروندان کشور های مسلمان به ایالات متحده امریکا می باشد.

این نمایندۀ ایالت مینیسوتا در کانگرس امریکا اضافه کرد که منع سفر "نه تنها توانایی شناخت ما را از اسراییل ها محدود می سازد؛ بلکه، مانع دخول آنان به قلمرو فلسطین می شود."

اما، این تصمیم حکومت اسراییل با انتقاد یک گروه حامی اسراییل نیز مواجه شده است.

این گروه با نشر اعلامیه یی بیان داشته که با دیدگاه خانم طالب و عمر مخالف اند اما این را هم گفته است که "هر عضو مجلس نمایندگان باید قادر باشد به اسراییل برود و فضای دموکراتیک متحد واقعی امریکا را تجربه کند."

با آنکه سفارت اسراییل در واشنگتن، در آغاز گفته بود که ممانعتی برای سفر این اعضای مجلس نمایندگان وجود ندارد، اما بدنبال اظهارات دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، سفر آنها به اسراییل را ممنوع قرار دادند.

آقای ترمپ صبح امروز در یک پیام تویتر نوشته بود که اجازۀ سفر عمر و طلیب "نمایانگر ضعف اسراییل" خواهد بود.

آقای ترمپ در این پیام با اشاره به این دو نمایندۀ مسلمان کانگرس امریکا نگاشته است "آنان از اسراییل و یهودیان نفرت دارند و برای تغییر مفکورۀ شان هیچ کاری نمی‌توان کرد".

XS
SM
MD
LG