لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذاران مسلمان امریکایی از ورود به اسراییل منع شدند


حکومت اسراییل الهان عمر و رشیده طلیب، دو عضو مسلمان مجلس نمایندگان ایالات متحده را از سفر به اسراییل منع کرده است.

قرار بود این دو نمایندۀ مسلمان در ترکیب گروهی از اعضای کانگرس امریکا به تاریخ ۱۸ اگست به اسراییل سفر کرده و از "حرم الشریف"، کرانۀ غربی، بیت لحم و هیبرون دیدار کنند. هم‌چنین قرار بود با شماری از فعالان اسراییلی و فلسطینی نیز دیدار کنند.

این دو نمایندۀ مسلمان امریکایی به شدت منتقد سیاست‌ و عملکردهای اسراییل در قبال فلسطینیان اند و به ادعای مقام‌های اسراییلی از فعالیت‌های جنبش‌ ضد اسراییل مسما به "تحریم اسراییل" حمایت می‌کنند.

با آنکه سفارت اسراییل در واشنگتن، در آغاز گفته بود که ممانعتی برای سفر این اعضای مجلس نمایندگان وجود ندارد، اما بدنبال اظهارات دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، سفر آنها به اسراییل را ممنوع قرار دادند.

آقای ترمپ صبح امروز در یک پیام تویتر نوشته بود که اجازۀ سفر عمر و طلیب "نمایانگر ضعف اسراییل" خواهد بود.

آقای ترمپ در این پیام با اشاره به این دو نمایندۀ مسلمان کانگرس امریکا نگاشته است "آنان از اسراییل و یهودیان نفرت دارند و برای تغییر مفکورۀ شان هیچ کاری نمی‌توان کرد".

دفتر بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل با نشر بیانیه‌ای گفته است اسراییل نقد را آزادانه می‌پذیرد، اما در این بیانیه آمده است که طلیب و عمر خواهان مقاطعه با اسراییل بوده و مشروعیت اسراییل را انکار می‌کنند.

همزمان با این، وزارت داخلۀ اسراییل با نشر بیانیه‌ای گفته است که آن کشور به کانگرس امریکا در چارچوب روابط نزدیک و صمیمی میان دو کشور احترام دارد، اما ورود کسانی را که آرزوی آسیب رسیدن به اسراییل دارند، پذیرفته نمی‌تواند.

نمایندگان و سناتوران کانگرس امریکا همواره به اسراییل سفر کرده و با مقام‌های آن کشور و مقام‌های فلسطینی دیدار می‌کنند، اما مشخص نیست که آیا قرار بود الهان عمر و رشیده طلیب در جریان سفر شان با مقام‌های اسراییلی نیز دیدار کنند یا خیر.

نهاد فلسطینی که قرار بود از این دو نمایندۀ مسلمان کانگرس امریکا در کرانۀ غربی میزبانی کند، با نشر پیامی تصمیم اسراییل را "اهانت به مردم و نمایندگان امریکا" توصیف کرده است.

انجمن یهودیان امریکا نیز در اعتراض به این تصمیم حکومت اسراییل با وصف "شایعه پراگنی عمر و طلیب"، بهای ممانعت از ورود آنان به اسراییل را سنگین خوانده است.

رشیده طلیب و الهان عمر در ماه‌های اخیر چنیدن بار هدف حملات شدید لفظی آقای ترمپ قرار گرفته اند، تا جاییکه به تاریخ ۱۴ جولای، رییس جمهور ترمپ در پیام تویتر نوشت که این دو باید به کشورهایشان برگردند.

XS
SM
MD
LG