لینک های دسترسی

Breaking News

دونالد ترمپ: دموکرات‌ها ممکن طرح حمله بر سلیمانی را فاش می‌کردند


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، از تصمیم اش در مورد حملۀ که سبب کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران شد، یک بار دیگر دفاع کرد و گفت که اگر این طرح را با کانگرس شریک می‎کرد، ممکن بود پیش از تحقق فاش شود.

مجلس نمایندگان ایالات متحده، با اکثریت دموکرات‌ها، شام پنجشنبه نهم جنوری (۱۹ جدی) فیصله نامۀ محدودیت صلاحیت های نظامی رییس جمهور در مقابل ایران را با توافق آرا تصویب کرد.

بر اساس این فیصله نامه، در صورت هر گونه اقدام نظامی علیه ایران، رییس جمهور باید منظوری کانگرس را به دست بیاورد.

ننسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، حمله بر قاسم سلیمانی را به باد انتقاد گرفته و گفته بود که در این خصوص با کانگرس مشوره صورت نگرفته بود.

اما رییس جمهور ترمپ دیروز در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت اوهایو گفت که اگر طرح حمله بر سلیمانی را با این مجلس شریک می‌کرد آن وقت "دموکرات‌هایی مانند ننسی پلوسی و آدام شیف" با رسانه‌ها در مورداش صحبت کرده و آن را فاش می کردند.

فیصله‌نامۀ مجلس نمایندگان کانگرس امریکا، از رییس جمهور ترمپ خواسته است تا استفاده از نیروهای امریکایی را بر ضد ایران متوقف کند، مگر اینکه کانگرس اعلام جنگ کند یا هم اتخاذ اقدام نظامی برای دفاع از حملۀ قریب الوقوع بر ضد ایالات متحده، قلمرو یا نیروهای مسلح امریکایی ضروری تلقی شود.

این فیصله نامه غیر الزامی باید از سوی مجلس سنا، با اکثریت جمهوریخواهان، نیز تصویب شود.

XS
SM
MD
LG