لینک های دسترسی

Breaking News

آیا ترمپ مجبور به ترک نامزدی خواهد شد؟


ترمپ با انتقادات شدید به خاطر اظهارات اش در بارهء زنان مواجه است

شمار جمهوریخواهانی که از دونالد ترمپ، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تقاضا دارند از نامزدی خود کنار برود، بیشتر شده است.

نشریه پولیتیکو روز شنبه گزارش داد که رهبران حزب جمهوریخواه در حال بررسی دوباره استراتیژی خود در انتخابات ریاست جمهوری امسال می باشند.

این تحولات به خاطری ایجاد شده است که در یک نوار ویدئویی که توسط رسانه های امریکایی منتشر گردید و مربوط به یک دهه قبل میباشد، در آن دونالد ترامپ، با کلماتی رکیک در مورد زنان صحبت میکند. ترمپ در این مورد عذر خواهی کرده است اما به نظر میرسد نشر این ویدیو ضربه شدیدی بر مبارزات انتخاباتی ترمپ وارد کرده است.

دونالد ترمپ در نوار ویدیویی که از طریق صفحات اجتماعی خود منتشر کرد گفت که هیچگاه نگفته که انسان کاملی است و در گذشته کارهایی را انجام داده یا حرفهایی زده است که به خاطر آن پشیمان میباشد، مانند همین ویدیو که مربوط به یک دهه پیش است.

آقای ترمپ گفته است "هر کسی که مرا می‌شناسد می‌داند که این حرف‌ها نشان دهنده من نیست. من به نقاط مختلف کشور سفر کرده و در باره تغییر در امریکا صحبت کرده ام، ولی این سفرها من را هم تغییر داده است".

مایک پنس، معاون ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری از طریق تویتر گفته است که به عنوان یک پدر و یک همسر این سخنان ترمپ برایش اهانت بار بوده و او نمی تواند از ترمپ دفاع کند.

این در حالیست که ترمپ و هیلری کلنتن، نامزد حزب دموکرات در آستانه دومین مناظره خود قرار دارند که قرار است یکشنبه شب به وقت امریکا و صبح دوشنبه به وقت افغانستان برگزار گردد.​

به گفته تحلیل گران، کمیته ملی حزب جمهوریخواه، برای برکنار ساختن ترمپ با کار دشواری مواجه است و به نظر میرسد به همکاری خود نامزد در این راستا نیاز دارد اما دونالد ترمپ گفته است که به مبارزات انتخاباتی خود ادامه خواهد داد.

تا حال سابقه نداشته است که یک حزب عمده سیاسی در امریکا، یک ماه قبل از انتخابات، نامزد حزب را برکنار کند و هنوز روشن نیست که راهی برای فشار آوردن به ترمپ برای کنار رفتن وی وجود دارد یا خیر.

شماری از سناتوران جمهوریخواه اعلام کردند که به ترمپ رای نخواهند داد.

جان مک کین، یکی از سناتوران برجسته جمهوریخواه گفته است که اظهارات دونالد ترمپ در مورد زنان حتی امکان ادامه حمایت مشروط از وی را ناممکن ساخته است.

جیسون چافتز، نماینده مردم از ایالت یوتا که جمهوریخواه است به شبکه خبری سی ان ان گفت که اگر به ترمپ رای دهد چگونه از خجالت به چشمان دختر پانزده ساله خود نگاه کند.

اما شمار دیگری از جمهوریخواهان سرشناس از جمله رالف رید گفته اند که به حمایت خود از ترمپ ادامه خواهند داد. به گفته تحلیل گران این نشان میدهد که محافظه کاران به خاطر اینکه برنده انتخابات، قاضی ستره محکمه امریکا را انتخاب میکند، باوجود نشر ویدویی اخیر ترمپ، از حمایت او دست نکشیده اند.

گزارش های صدای امریکا و رویترز

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG