لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه: ده جنرال متقاعد به دلیل انتقاد از پروژهٔ دولتی بازداشت شدند


ده تن از جنرالان نیروهای بحری ترکیه پس از آن بازداشت شدند ‌که از یک پروژه ایجاد آب‌راه دولت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه انتقاد کردند.

پروژهٔ ایجاد آب‌راه ۴۵ کیلومتری که از برنامه‌های مورد علاقهٔ آقای اردوغان است، پابندی ترکیه به معاهدهٔ مونتروکس را زیر سوال برده است؛ معاهدهٔ که به ترکیه صلاحیت کنترول بر تنگه‌های باسپاوروس و داردانیلیس را می‌دهد.

هدف این معاهده غیرنظامی سازی بحیرهٔ سیاه از طریق ایجاد قوانین و مقررات سخت تجارتی در مسیر دریای مدیترانه است.

در نامه‌ای که از سوی ۱۰۴ نفر از افسران بحری بازنشستهٔ ترکیه امضا شده، متعهد ماندن به این معاهده در راستای منافع ملی ترکیه تلقی شده است.

از این میان، حکم بازداشت ده جنرال بازنشسته صادر شده و از چهار جنرال دیگر نیز که به دلیل کهن‌سالی بازداشت نشده اند، خواسته شده تا خود به ادارهٔ پولیس بیایند.

سارنوالی ترکیه می‌گوید که این افراد به تلاش برای "ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و برهم زدن نظم مبتنی بر قانون اساسی" متهم شده اند.

این اصطلاحات، شبیه اتهاماتی است که به دنبال شورش‌های ناکام سال ۲۰۱۶، به منتقدان رجب طیب اردوغان وارد شده بود.

در میان افسران بحری که امروز پنجم اپریل (۱۶ حمل) در ترکیه بازداشت شده اند، شماری از مشهورترین قوماندانان نیروهای بحری ترکیه شامل اند.

مقامات ترکیه با این ادعا که نامهٔ اعتراضی این افسران، در واقع تقاضایی برای کودتا است،‌ نسبت به آن واکنش شدیدی نشان داده اند.

رییس پارلمان ترکیه روز گذشته گفت: "ابراز نظر یک بحث است، اما دادن فراخوان برای کودتا، چیز دیگریست."

ترکیه سابقهٔ چندین کودتا را در تاریخ خود دارد و اردوی این کشور نسبت به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در چنین مواردی به شدت حساس است.

XS
SM
MD
LG