لینک های دسترسی

Breaking News

نارضایتی ملل متحد از بیرون شدن ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان 


میشل بچلیت، کمیشنر حقوق بشر ملل متحد از بیرون شدن ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان اظهار نارضایتی کرد و این اقدام را برگشت به عقب خواند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به تاریخ ۲۰ مارچ (۳۰ حوت) تصمیم خود به خروج از این کنوانسیون را اعلام کرد که به باور ناظران، خبر خوشی برای حزب محافظه‌کار او تلقی می‌شود.

اعضای حزب آقای اردوغان همواره گفته بودند که این کنوانسیون تهدیدی برای بقای نهاد خانواده‌ها است.

دفتر خانم بچلیت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این اقدام ترکیه در راستای تلاش‌های آن کشور برای ترقی حقوق زنان در حالی گامی برگشت به عقب است که عدم مساوات جنسیتی و میزان خشونت علیه زنان در این کشور نگران کننده باقی مانده است.

کمیشنر حقوق بشر ملل متحد گفته است که این تصمیم بدون مناظرهٔ پارلمانی و بدون مشوره گسترده با جامعهٔ مدنی، به شمول گرو‌ه‌های زنان و مدافع حقوق زنان اتخاذ شده است.

این کنوانسیون که توسط ۴۵ کشور و اتحادیه‌ٔ اروپا امضا شده است، حکومات را مکلف می‌سازد تا برای رسیدگی به خشونت‌های خانوادگی، سوی استفاده، تجاوزات جنسی زوجی و ختنه دختران قانون تدوین کنند.

خانم بچلیت افزوده است که این اقدام ترکیه پیامی نادرستی به جهان می‌فرستد، به ویژه در زمانی که به تعهدات جهان و سیاسی به هدف محو خشونت‌ علیه زنان، نیاز است.

پیش از این، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفت: "این (تصمیم) یک گام دلسردکننده به عقب برای جنبش بین‌المللی منع خشونت علیه زنان است."

او افزوده که این اقدام "ناگهانی و بی‌دلیل مایه تاسف عمیق است."

شورای اروپا و آلمان نیز از این اقدام ترکیه اظهار تاسف کرده اند.

در همین حال تظاهرات گسترده‌ای در مخالفت با این اقدام آقای ادوغان در ترکیه نیز راه اندازی شد؛ اقدامی که حکومت ترکیه تا اکنون دلیلی واضحی برای آن بیان نکرده است.

XS
SM
MD
LG