لینک های دسترسی

Breaking News

در ترکیه ماتم ملی اعلام شد


در جریان ماتم، پرچم‌ ترکیه در داخل او خارج این کشور نیمه افراشته خواهد بود
در جریان ماتم، پرچم‌ ترکیه در داخل او خارج این کشور نیمه افراشته خواهد بود

حکومت ترکیه پس از کشته شدن ۳۸ نفر و زخمی شدن حدود ۱۶۵ نفر در اثر انفجارات دوگانه در آن کشور، امروز ماتم ملی اعلام کرد.

پرچم‌ ترکیه در سرتاسر آن کشور و نیز در ماموریت‌های دپلوماتیک در بیرون از آن کشور در حال نیمه افراشته قرار گرفت.

دو انفجار شنبه شب، در بیرون محوطۀ یک ستدیوم بزرگ فوتبال در استانبول به وقوع پیوست. تا کنونی هیچ گروهی مسوولیت این انفجارات را به دوش نگرفته است.

سلیمان سویلو، وزیر داخلۀ ترکیه گفت که در میان کشته شدگان، دو تن فرد ملکی نیز شامل است. وزیر داخله ترکیه افزود که از جمع مجروحین ۱۷ تن تحت عملیات جراحی قرار گرفت و شش دیگر هم در بخش مراقبت جدی بستری شده است.

وزارت داخلۀ ترکیه گفته است که یک انفجار ناشی از بم جاسازی شده در موتر بوده که ۴۵ ثانیه پس از آن یک حمله کنندۀ انتحاری مواد انفجاری جاسازی شده در بدنش را منفجر ساخت.

سلیمان سویلو به خبرنگاران گفته است "۱۰ تن را در ارتباط با اظهارات شاهدان از انفجار موتر مملو با مواد انفجاری بازداشت کرده اند."

تعدادی از افراد پولیس که در انفجار مجروح شده اند
تعدادی از افراد پولیس که در انفجار مجروح شده اند

رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه این حملات را "دهشت افگنانه" عنوان کرده گفت "یکبار دیگر در استانبول شاهد چهرۀ دهشت بودیم که هرگونه ارزش و پاکی را زیر پا کرده است."

ساعاتی قبل از انفجار در ستدیوم فوتبال شهر استانبول رقابت میان دو تیم برتر فوتبال ترکیه در سلسله رقابت های لیگ فوتبال آن کشور جریان داشت.

مقامات گفته اند که حین وقوع انفجارات، تماشاچی ها از پیش ساحه را ترک کرده بودند.

تیم فوتبال بیسیتکاس۲-۱ تیم مهمان بورساسپور را شکست داد. مسوولین کلپ فوتبال بیسیتکاس گفته اند که هیچ یک از هواخواهان آنان در حمله مجروح نگردیده و به خواهان صحت به مجروحین رویداد شده اند.

واکنش ها

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان طی اعلامیه یی به خاطر کشته و مجروح شدن افراد در انفجارات شهر استانبول "تاثر عمیق" خود را بیان داشته است.

آقای غنی ضمن ابراز تسلیت و همدردی به مردم ترکیه گفته است "تروریستان با انجام اعمال ضد بشری به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند و تروریزم یک تهدید مشترک منطقوی و بین‌المللی محسوب می‌شود.

سکرترجنرال ناتو طی پیامی، حملۀ دوگانۀ شنبه شب را در استانبول محکوم کرده آن را اقدام وحشتناک دهشت افگنی عنوان کرده است.

ینز شتولتنبرگ گفته است "ما همبستگی مان را با این متحد پیمان ناتو اعلام کرده و درتمام سطوح مبارزه علیه دهشت افگنی مصمم استیم."

پیش از آن، الکساندر کفریین، رئیس انجمن فوتبال اروپا و جوهانس هان، کمشنر اتحادیۀ اروپایی با نشر اعلامیه یی، حملات شنبه شب در استانبول را محکوم کرده اند.

آقای هان در صفحۀ تویتر خود نگاشته است"خشنونت هیچ جایگاهی در اجتماع دموکراتیک ندارد."

فریدریکا موگیرینی، رئیس پالیسی اتحادیۀ اروپایی نیز "همبستگی کشور های عضو اتحادیۀ اروپایی" را با شهروندان ترکیه اعلام کرده است.

جنرال قونسل سفارت ایالات متحده در استانبول از شهروندان امریکایی در ترکیه خواسته که از ساحۀ رویداد دوری جویند.

بورد تلویزیون و رادیو ترکیه به دلایل نگرانی های امنیتی، منع موقتی پوشش خبری را از محل رویداد اعلام کرد تا از نشرات که به گفتۀ آنان "پیامد آن باعث ایجاد ترس، وحشت وهرج و مرج شده و به نفع سازمان های دهشت افگنی تمام شود" جلوگیری گردد.

XS
SM
MD
LG