لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور ترکیه در میان بحران کردستان عراق، به ایران رسید


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به ایران رسیده و قرار است با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر آن کشور، مقامات کند.

سفر رئیس جمهور اردوغان به ایران در حالی صورت می گیرد که ترکیه، ایران، عراق و سایر قدرت های منطقه ای در مورد انکشافات منطقه ای به خصوص همه پرسی در اقلیم کردستان عراق و حمایت مردم آن منطقه از استقلال کردستان، نگرانی جدی دارند.

روابط دوجانبه میان انقره و تهران، در سال های اخیر، با توجه به موقف گیری دو کشور در اوضاع منطقه، تضعیف یافته، اما، رهبران دو کشور اکنون، با همه پرسی ماه گذشتۀ کرد ها برای کسب استقلال از عراق، به یک وجه مشترکی دست یافته اند.

شماری از مقامات ارشد ترکی آقای اردوغان را در این سفر همراهی می کنند و لوی درستیزان دو کشور نیز در تهران در مورد مسایل امنیتی با هم ملاقات کردند.

انتظار می رود که رهبران دو کشور در مورد بحران سوریه نیز با هم گفتگو کنند. بر علاوۀ روسیه، ترکیه و ایران نیز در روند صلح آستانه، قزاقستان، سهیم اند، روندی که هدف آن کاهش خشونت ها در سوریه است.

پروفیسور جمشید اسدی، تحلیلگر مسایل ایران در یک پوهنتون فرانسه، می گوید "عمده ترین انگیزۀ سفر اردوغان به ایران، بحران کردستان است."

آقای اسدی افزود "ایران و ترکیه خواهان استقلال کرد های عراق نیستند، به خاطریکه آنان می دانند که این امر به اقدام مشابه در سایر کشور ها به ویژه ایران و ترکیه نیز خواهد انجامید."

ترکیه، عراق و ایران، میزبان شمار بزرگی از اقلیت های کرد می باشند. در یک انکشاف مرتبط به وضعیت به وجود آمده در کردستان عراق، سربازان عراقی در این اواخر، در یک تمرین نظامی مشترک با نظامیان ترکیه شرکت کردند.

رجب طیب اردوغان، روز سه شنبه در یک سخنرانی به پارلمان کشورش گفت "بحران همه پرسی در شمال عراق، یک تلاش جدید به منظور حمله با یک خنجر، به قلب منطقۀ ما می باشد."

دیدار آقای اردوغان از تهران در حالی صورت می گیرد که نیرو های نظامی ترکی و ایرانی، در امتداد سرحد کردستان عراق مستقر شده اند.

کرد های عراق در اواخر ماه سپتمبر در یک همه پرسی تاریخی، به جدایی از عراق رای "بلی" دادند.
کرد های عراق در اواخر ماه سپتمبر در یک همه پرسی تاریخی، به جدایی از عراق رای "بلی" دادند.

اما، آقای اسدی می گوید که سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران، "هیچ توافقی را روی اقدام نظامی مشترک علیه کرد ها" در پی نخواهد داشت.

جمشید اسدی به صدای امریکا گفت "در قدم نخست، آنان می خواهند اطمینان داشته باشند که یکدیگر را روی موقفگیری شان در برابر کرد های عراق حمایت می کنند. فکر می کنم آنان خواهند گفت که در بخش استقلال طلبی از عراق، آنان [کرد ها] را حمایت نکنید – من از آنان [کرد ها] حمایت نمی کنم."

به باور این تحلیلگر مسایل ایران، رهبران ترکیه و ایران تلاش خواهند کرد اتفاق نظر داشته باشند تا به جهانیان و کرد ها "پیام متفاوتی نفرستند و هیچکدام پالیسی خود را تغییر ندهد."

سخنگوی حکومت ترکیه روز دوشنبه ظاهراً هر گونه اقدام نظامی را علیه کرد ها رد کرده گفت که ادعا های مبنی بر "داخل شدن نیرو های ترکیه به منطقۀ شمالی عراق صرفاً گمانه زنی ها می باشد".

بحران کردستان عراق، به مثابۀ یک فرصت برای نزدیک تر ساختن انقره و تهران پنداشته می شود. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز دوشنبه گفت "برای رفع این تهدیدات و حرکت به سمت منافع مشترک، روابط و همکاری ها میان تهران و انقره می باید وسعت یابد."

روابط میان ایران و ترکیه، پس از بحران سوریه و حمایت دو کشور از جناح های مختلف به خرابی گرایید. تهران از حکومت به رهبری بشارالاسد حمایت و پشتیبانی می کند؛ حالانکه، انقره حامی مخالفین حکومت اسد می باشد.

XS
SM
MD
LG