لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ها از محدود شدن آزادی بیان در ترکیه


حمایت مردم ترکیه از آزادی مطبوعات
حمایت مردم ترکیه از آزادی مطبوعات
رئیس جمهورترکیه تدابیر تازه و جنجال برانگیز کنترول انترنت را در آن کشور منظور کرد.

این اقدام حکومت ترکیه در سطح ملی و بین المللی به خاطر نگرانی ها از کاهش آزادی رسانه ها در آن کشور، با انتقاد شدید روبرو شده است.

صفحۀ انترنتی، واگوس.تی وی، در ترکیه نمایی از ژورنالیزم مسلکی و بومی در آن کشور است.
چنین صفحات به خاطر نشر ادعا های فساد، بر ضد مقام های عالیرتبۀ دولتی به ویژه در ماه های اخیر، به گونۀ فزاینده محبوب شده است.

اما به گفتۀ سردار اکینان، بنیانگذارِ واگوس، این صفحۀ انترنتی با نشر گزارش های فساد، خود، خبرساز شده است.

اکینان میگوید:"ما با نشر برخی ادعا های فساد در مورد صدر اعظم شروع کردیم. اما ناگهان یک شب، حدود دو هفته پیش، آنان وبسایت ما را مسدود کردند و وبسایت ما برای ۱۲ روز مسدود بود."

بنیانگذار واگوس می افزاد که پس از آنکه این اقدام به مسئله یی در ترکیه مبدل شد، آنان مجبور شدند که این صفحۀ انترنتی را دوباره آزاد کنند.

کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه مردم ترکیه که مخالف حکومت است، در جریان سخنرانی در پارلمان آن کشور مسدود شدن این صفحۀ انترنتی را زیر سوال قرار داد.

ظاهراً این فشار کارآ بود و مقام ها مجبور به بازگشایی آن شدند. اما مقامات ترکی معلومات اندکی در مورد این اقدام خود ارایه کردند.

این نخستین باری نبود که اکینان در مقاب حکومت می ایستد. زمانی او یک ژورنالست شناخته شده بود که به صفت ویراستار در شماری از تلویزیون های مشهور ترکیه کار می کرد.
اما اکینان می گوید که برخی نشرات از جمله اتهام فساد بر صدر اعظم رجب طیب اردغان او را به چهرۀ دیگری مبدل ساخت.

او افزود:" دو سال پیش رئیس کانال خبری "سکای ترک" بودم، به دلیل پالیسی نشراتی آن رسانه، زیر فشار زیاد قرار داشتم. می دانم که حکومت، به ویژه صد اعظم اردغان تلاش زیاد کرد تا من برطرف شوم، و یک روز من از کار منفک شدم."

اکینان علاوه کرد پس از آنکه از همکاری با روزنامۀ "اکسم" نیز دستش گرفته شد، "واگوس" پا به عرصۀ وجود نهاد.

نگرانی های آزادی بیان
کمیتۀ حمایت از ژورنالستان مستقر در ایالات متحده در گزارش اخیر خود در مورد حملات بر رسانه ها در ترکیه در یک سال گذشته پرداخته و مشی وسیع انفکاک ژورنالستان منتقد را از سوی حکومت برجسته ساخته است.

اتحادیۀ اروپایی نیز در گزارش تازۀ خود پیرامون عضویت ترکیه در آن اتحادیه، نگرانی های همگونی داشت. حکومت ترکیه این اتهامات را رد کرده و مدعی است که آزادی رسانه ها را بهبود بخشیده است.

راه اندازی صفحۀ انترنتی "واگوس دات تی وی" در ترکیه سال گذشته با مظاهرات ضد حکومتی، مشهور به تظاهراتِ "پارک غازی" همزمان بود.

رسانه های مطرح که گمان می رفت زیر فشار حکومت بودند، این ناآرامی ها را از نظر می انداختند، اما صفحات خبری مانند واگوس آگنده از این خبر ها بود.

اکینان می گوید که این یک موفقیت توأم با شادی و غم بود.
"پس از مظاهرات پارک غازی، شمار بینندگان واگوس به دو میلیون نفر رسید که برای ترکیه رقم بلندی است."

قانون کنترول انترنت
در آغاز همین ماه، هزاران نفر بر ضد اقدام حکومت برای افزایش کنترول بر انترنت مظاهره کردند.
این قانون به حزب بر سر اقتدار کارگر قدرت می دهد تا بدون حکم محکمه صفحاتی انترنتی را که حریم فردی را تهدید می کند، مسدود کند.

اکینان تصدیق می کند که قانون جدید می تواند او را مجبور به توقف کارو بارش کند.
"پیش از آن تنها قضات در مورد محتویات خوب و بد تصمیم می گرفتند. اکنون در بیروکراسی کنونی، بیروکرات ها از سوی شخص صدر اعظم تعیین می شوند."

او می افزاید که بیش از این دادخواهی از خبرنگاران وجود ندارد. او و همسرش در نظر دارند تا استانبول را ترک نموده و یک فارم زراعتی بگشایند.

ناظران هشدار می دهند که انقره شاید به خاطر کنترول آزادی انترنت و ژورنالیستان، با فشار فزایندۀ داخلی و خارجی روبرو شود.

رئیس جمهور عبدالله گل روز سه شنبه در مورد آزادی رو به زوال رسانه ها در ترکیه ابراز نگرانی کرده گفت که رسانه ها حق دارند در برابر کج رفتاری ها به ندا برخیزند.

رئیس جمهور گل گفت که ترکیه زمانی مانند مشعل در سطح جهان می درخشید اما این درخشش امروز رو به کمرنگ شدن نهاده است.
XS
SM
MD
LG