لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه به غرب: کشور ما هوتل جهادیان داعش نیست


ترکیه روند استراد "جنگجویان دهشت افگن خارجی" را به ویژه به کشور های غربی، آغاز کرد.

اسماعیل کتکلی، سخنگوی وزارت داخله ترکیه امروز دوشنبه ۱۱ نومبر (۲۰ عقرب) گفت که یک جهادی امریکایی را به کشورش برگشت داده و روند استرداد ۲۰ شهروند کشورهای اروپایی به شمول شهروندان آلمانی و فرانسوی نیز آغاز شده است.

بر اساس معلومات این وزارت، نه آلمانی، ۱۱ فرانسوی و دو ایرلندی دیگر نیز به روز پنجشنبه به کشور های شان برگشت داده خواهند شد.

آقای کتلکی گفت که ترکیه هوتل جهادیان داعش نیست و کشور های غربی نمی‌توانند از پذیرفتن شهروندان شان فرار کنند.

کشور های غربی از پذیرش آنعده از شهروندان شان سرباز می‌زنند که در سوریه و عراق با گروه داعش پیوسته بودند و این کشور ها حتی شهروندی برخی از شهروندان شان را نیز سلب کرده اند.

وزارت داخله ترکیه گفته است که در حدود ۱۲۰۰ جنگجوی گروه داعش را در بند داشته و تنها در جریان عملیات نظامی در شمال سوریه ۲۸۷ جنگجوی این گروه را دستگیر کرده است.

در این حال مقامات فرانسوی گفته اند که استرداد جنگجویان داعش و اعضای خانواده های شان تحت توافق سال ۲۰۱۴ با ترکیه صورت گرفت و این موضوع جدیدی نیست.

در همین حال، مقامات آلمانی نیز گفته اند که با برگشت شهروندان شان مخالفت نمی‌کنند و هنوز هم تلاش دارند هویت مسترد شدگان را تصدیق کنند.

چندی پیش، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده نیز بر کشور های غربی انتقاد کرده گفته بود که اعضای گروه داعش که در بند کردها به سر می‌برند باید به کشورهای متبوع شان مسترد شوند. آقای ترمپ هشدار داد که در صورت امتناع کشورها از پذیرفتن این جنگجویان، آنان در مرزهای این کشورها رها خواهند شد و "باز خودتان می‌دانید و دستگیری آنان."

XS
SM
MD
LG