لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه با وجود مخالفت امریکا سیستم اس-۴۰۰ را آزمایش می‌کند


ترکیه با وجود مخالفت شدید ایالات متحده امریکا، سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی را آزمایش می کند.

مقام‌های نظامی ترکیه گفته اند که قرار است قوای هوایی ترکیه روزهای دوشنبه و سه شنبه (۲۵ و ۲۶ نومبر) طیاره های اف-۱۶ امریکایی را به خاطر آزمایش دستگاه رادار سیستم اس-۴۰۰ بر فراز انقره پرواز دهند.

خریداری سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه که واشنگتن آن را بر ضد منافع خود می‌داند، تنش جدی را در روابط امریکا و ترکیه ایجاد کرده است. ایالات متحده در واکنش به این اقدام انقره، تمام برنامه‌های مرتبط به جت‌های جنگی پیشرفتۀ اف-۳۵ امریکایی با ترکیه را متوقف کرد.

بحث اس-۴۰۰ و اف-۳۵ یکی از نکات اساسی دیدار اخیر (چهارشنبه ۱۳ نومبر -۲۲ عقرب) میان دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا و رجب طیب اردوغان، همتای ترکی وی بود که هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشد.

آقای ترمپ پس از این دیدار در کنفرانس مشترک خبری با آقای اردوغان در قصر سفید گفت: "کسب جنگ افزار پیشرفتۀ نظامی روسی از سوی ترکیه، مانند اس-۴۰۰، چالش‌های بسیار جدی را برای مان ایجاد کرده است. امیدوارم که به حل این وضعیت قادر شویم."

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده امریکا هفتۀ گذشته گفت که اگر انقره می خواهد روابط اش با واشنگتن بهبود یابد، باید دستگاه دفاع راکتی اس-۴۰۰ را به روسیه برگرداند یا آنرا تخریب کند.

چندی پیش، رسانه‌ها گزارش دادند که آقای اردوغان در مورد خریداری طیاره های جنگی سو-۵۷ و سو-۳۵ روسی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صحبت کرده است؛ اقدامی کهمی‌تواند عضویت ترکیه را در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به مخاطره بیاندازد.

XS
SM
MD
LG