لینک های دسترسی

Breaking News

ترکمنستان انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند


قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان

پس از ابراز تمایل رهبر ترکمنستان به کناره‌گیری از مقام خود، این کشور روز شنبه ۱۲فبروری (۲۳ دلو) اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام را در ماه آینده برگزار می‌کند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات ترکمنستان به خبرگزاری فرانس پرس گفته است:"رییس‌جمهور به ما دستور داد تا برای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ۱۲ مارچ آماده شویم. "

قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ۶۴ ساله ترکمنستان که داکتر دندان است و پیش از ریاست جمهوری، وزیر صحت این کشور بود در دسمبر ۲۰۰۶ پس از مرگ رییس جمهور پیشین ترکمنستان جانشین وی شد و از آن زمان تاکنون با خودکامگی حکومت کرده است.

آقای بردی محمدوف در سخنرانی روز جمعه در پارلمان این کشور گفت که به دلیل سنش به "تصمیم دشواری" در مورد رهبری خود رسیده و افزوده است که این کشور به "رهبران جوان" نیاز دارد.

بر اساس گمانه‌زنی‌ها این اظهارات مقدمه جانشینی سردار بردی محمدوف، پسر ۴۰ساله رهبر فعلی ترکمنستان و دومین مقام قدرتمند دولتی در اقتصاد این کشور است.

سردار بردی محمداف از سال ۲۰۱۸ به اینسو به سرعت در بین پست‌های مهم دولتی این کشور جابه‌جا شده است و در کمتر از دو سال گذشته به‌ عنوان معاون وزیر خارجه، والی منطقه آخال در نزدیکی عشق آباد پایتخت این کشور و وزیر صنعت منصوب شده است.

در همین حال قربانعلی بردی محمداف رهبر فعلی ترکمستان گفته است که تمایل دارد در پست رییس مجلس سنا در پارلمان این کشور باقی بماند.

XS
SM
MD
LG