لینک های دسترسی

Breaking News

دو افغان به اتهام قاچاق هیرویین به امریکا مجرم شناخته شد


سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل روز پنجشنبه گفت که دو شهروند افغان به اتهام قاچاق مواد مخدر در امریکا، مجرم شناخته شدند.

سفارت ایالات متحده در کابل با نشر یک اعلامیه گفته است که دو شهروند افغان به نام‌های لاجبر لاجورد خان ۵۲ ساله، مشهور به "حاجی لاجورد"و ایمل سید علم شاه ۴۶ساله، مشهور به "حاجی زر محمد" را به اتهام قاچاق هیرویین مجرم شناسایی شده اند.

در همین حال، جون کیم، سر پرست لوی سارنوالی ایالات متحده، با نشر یک اعلامیه گفته است که این دو شهروند افغان اعتراف کرده اند که آنان قصد داشتند هیرویین را از افغانستان به داخل قلمرو امریکا قاچاق کنند. در این اعلامیه آمده است که این دو شهروند افغان تلاش کردند تا به گونۀ آزمایشی سه کیلو گرام هیرویین را به داخل امریکا قاچاق کنند و در نظر داشتند تا در آینده مقدار بیشتر هیرویین را وارد ایالات متحده کنند.

قرار است جلسۀ محکومیت این دو شهروند افغان در محکمۀ ابتدایۀ ایالت نیویارک به تاریخ اول نوامبر ۲۰۱۷ برگزار شود. این دو شهروند افغان ممکن با مجازات حداکثری حبس ابد و حداقل ۱۰ سال حبس اجباری روبرو شوند.

در اعلامیه سفارت ایالات متحده در کابل آمده است که این دو شهروند افغان، هر یک در منطقۀ جنوبی ایالت نیورک در پیوند به قاچاق، توزیع یا قصد توزیع هیرویین در ایالات متحده و به جرم آگاه بودن از این موضوع که مواد مخدر به داخل ایالات متحده وارد می‌شود، مجرم شناخته شده اند.

براساس اتهامات وارد شده در قضیۀ لاجورد و سید که بالای شان اقامه دعوا شده، هردو عضویت یک سازمان‌ قاچاق مواد مخدر در افغانستان را داشتند که به پیمانۀ بزرگ هیرویین تولید و توزیع می کردند. اما نام سازمان قاچاق مواد مخدر در این اعلامیه ذکر نشده است.

در اعلامیه آمده است که این دو شهروند افغان از ماه می ۲۰۱۴ تا ماه جون ۲۰۱۵ به طور مشترک باهم کار می‌کردند و قصد داشتند که مقدار زیادی هیرویین را که مقدار آن به ۱۰۰۰ کیلو گرام می رسید، از افغانستان به ایالات متحده وارد نمایند.

هوگو لارِنس، شارژدافیر خاص سفارت ایالات متحدۀ در کابل در مورد گفت "این قضیه بیانگر مثال واضح همکاری مشترک حکومت ایالات متحده امریکا با افغانستان در امر به محاکمه کشاندن قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان و ایالات متحده است.

آقای لارِنس همچنین هشدار داد که " باید به قاچاقبران مواد مخدر افغانستان -- هر کسی که باشد -- گوشزد شود که نمی‌توانند همیشه از چنگ قانون فرار کنند."

جریان دستگیری این افغان ها

در اعلامیۀ لوی سارنوالی ایالات متحده آمده است که آقای لاجورد در ماه آگست ۲۰۱۴ میلادی، با یک فرد که به باور وی قاچاقبر مواد مخدر مستقر در نیوریاک بود، ولی در اصل، مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده بود، تماس تیلفونی بر قرار کرد. در این تماس تیلفونی، آقای لاجورد ابراز آمادگی کرد تا هیرویین با کیفیت بالا را به امریکا قاچاق کند. سپس آقای لاجورد، همکار نزدیک خود ، ایمل سید علم شاه، را به وی معرفی کرد.

به تعقیب آن، آقای لاجورد به تاریخ ۳۰ اکتوبر ۲۰۱۴ با مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده در شهر دبی، امارات متحدۀ عربی، ملاقات کرد و یک مقدار هیرویین را به گونۀ نمونه به مامور مخفی فراهم کرد. سپس، بعد از تماس های مجدد، آقای لاجورد و سید به تاریخ ۱۵ جنوری ۲۰۱۵، سه کیلو گرام هیرویین را در کابل را به همکار مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده در کابل که وی نیز در واقع مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر افغانستان بود، تحویل دادند.

در عوض، یک همکار دیگر مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، ۱۰۵۰۰ دالر را به یکی از همکاران آقای لاجورد در دبی تحویل داد.

در نهایت آقای لاجورد و سید در ماه جون ۲۰۱۵ به بنکاگ، تایلند، سفر کردند تا با مامور مخفی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، ملاقات کنند. اما این دو شهروند افغان به تاریخ ۱۳ جون ۲۰۱۵ در بنکاک توسط مقامات تایلندی دستگیر شدند و سپس به درخواست مقامات امریکایی به ایالات متحده، انتقال یافتند.

در سال ۲۰۰۸ میلادی، مقامات امریکایی بشیر نورزی، یک شهروند دیگر افغان، را به اتهام قاچاق هیرویین که ارزش آن به بیش از ۵۰ میلیون دالر می رسید، به داخل ایالات متحده و سایر کشور ها دستگیر کرد.

آقای نورزی که در شهر نیویارک دستگیر شده بود، به حمایت از گروه طالبان نیز متهم شده بود.

بر اساس ارقام رسمی، افغانستان در حال حاضر ۶۵ درصد تمام تریاک جهان را تولید می‌کند و ۳.۵ میلیون نفوس این کشور به مواد مخدر معتاد اند.

گروه طالبان و گروه هایوابسته به آن بخشی از مصارف جنگی شان را از طریق کشت و قاچاق مواد مخدر به دست میآورند.

XS
SM
MD
LG