لینک های دسترسی

Breaking News

واکسین کروناویروس؛ 'چین مانع امریکا می‌شود'


یک سناتور امریکایی می‌گوید که چین تلاش دارد مانع دست‌یابی کشورهای غربی به واکسین کووید۱۹ شود.

ریک سکات، سناتوری جمهوری‌خواه در یک مصاحبه با تلویزیون بی بی سی گفت: " متاسفانه، ما شواهد و مدارک داریم که چین کمونست تلاش دارد مانع ما شود یا پیشرفت ما را کند سازد."

آقای سکات در این مورد جزییات ارایه نکرد، اما گفت که براساس معلومات استخباراتی، چین نمی‌خواهد امریکا نخست از همه به واکسین کووید۱۹ دست ‌یابد و این کشور می‌خواهد دشمن امریکایی‌ها و دموکراسی در جهان باشد.

او گفت که واکسین برای به دوران انداختن چرخهٔ اقتصادی مهم است.

این سناتور امریکایی ادعا کرد که اگر امریکا یا انگلند به واکسین دست‌ یابد با تمام کشورهای جهان آنرا شریک خواهد کرد، ولی چین این کار را نخواهد کرد.

این در حالی است که مقام های چینی امروز هفتم جون (۱۸ جوزا) گفتند که در صورت دست یابی به واکسین کروناویروس، آنرا در اختیار همه کشور های جهان قرار خواهد داد.

وانگ زیگنگ، وزیر ساینس و تکنالوژی چین گفت که کشورش در تلاش و همکاری های بین المللی برای ساختن واکسین دخیل است و در صورت دسترسی به واکسین، آنرا برای همه کشور های جهان فراهم خواهد کرد.

شماری از کشورها، به ویژه ایالات متحده چین را متهم کرده است که آن کشور معلومات در مورد شیوع و خطرات ناشی از کروناویروس را به موقع به جهان اطلاع نداد.

اما آقای زیگنگ از عملکرد کشورش دفاع کرد و ادعا کرد که چین همه معلومات راجع به گسترش این ویروس را به وقت و صورت شفاف به سازمان جهانی صحت اطلاع داده است.

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به سرعت به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح یکشنبه هفتم جون (۱۸ جوزا) بیش از شش میلیون و ۹۱۰ هزار نفر در سرتاسر جهان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده و شمار مرگ و میر ناشی از آن به بیش از ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG