لینک های دسترسی

Breaking News

موتر‌های خودران به‌ زودی در جاده‌های بریتانیا به گردش می‌آیند


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقامات در بریتانیا می‌گویند که ممکن در سال جاری موترهای خودران در شاهراه‌های این کشور گشت و گذار را آغاز کنند.

وزارت ترانسپورت بریتانیا روز چهارشنبه ۲۸ اپریل (هشت ثور) در بیانیه‌ای گفته است که استفاده از موترهای خودران را که مجهز با فناوری حفظ مسیر حرکت باشند، در اوقات غیر مزدحم در شاهراه‌ها، اجازه خواهند داد.

فناوری حفظ مسیر حرکت (Automated Lane Keeping System) که به سطح بین المللی برای توسعه موتر‌های خودران پذیرفته شده است، سرعت را به ۳۷ مایل (۶۰ کیلومتر) در ساعت محدود می کند.

در بیانیه‌ٔ وزارت ترانسپورت آمده است: "اولین نوع وسایل نقلیه خودران می توانند تا پایان سال جاری در جاده های بریتانیا باشند. این می‌تواند ازدحام، انتشار گازها و خطاهای انسانی را کاهش دهد. "

پس از آنکه رانندگان کنترول را به موتر واگذار کنند، موتر سرعت و فاصله ایمنی را از وسایط اطراف خود کنترول خواهد کرد، اما در صورت لزوم راننده می‌تواند کنترول موتر را دوباره بدست گیرد.

به گفتهٔ وزارت ترانسپورت، این فناوری می‌تواند با کاهش خطاهای انسانی که در بیش از ۸۵ درصد تصادفات نقش دارد، مصوونیت جاده ها را بهبود ببخشد.

دولت بریتانیا پیش بینی کرده است که فناوری موتر‌های خودران تا سال ۲۰۳۵ حدود ۳۸هزار شغل را ایجاد خواهد کرد و ارزش این صنعت به میلیاردها پوند خواهد رسید.

مقررات بین المللی که در ماه جنوری به اجرا درآمد، الزامات سختگیرانه‌ای را برای فناوری حفظ مسیر حرکت تعیین می کند. براساس این مقررات موترهای خودران تنها در صورتیکه جاده‌ها با موانع فزیکی از هم جدا شده باشند و عبور و مرور عابران پیاده و بایسکل‌رانان در آن منع باشد، می‌تواند کنترول را بدست گیرد.

XS
SM
MD
LG