لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری میان اسراییل و فلسطینی‌ها شد 


سرمنشی ملل متحد امروز ۱۶ می (۲۶ ثور) یک هفته پس از درگیری‌ها میان اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها خواستار آتش‌بس فوری شد.

درگیری شدید تا اکنون جان بیش از ۱۸۰ فلسطینی و هشت اسراییلی را گرفته است.

انتونیو گوتیرش گفت: "درگیری‌ باید توقف یابد و فوراً توقف یابد. راکت‌ها و هاوان‌ها از یک جانب و بمباردمان‌های هوایی و توپخانه‌‌ای از جانب دیگر باید توقف یابد."

او گفت که ملل متحد با تمامی جوانب به سوی رسیدن به یک آتش‌بس فوری و پایان دوران بی معنی خونریزی، دهشت و نابودی کار می‌کند.

سرمنشی ملل متحد گفت که تمامی جوانب باید به قوانین بشری بین المللی و حقوق بشری جهانی احترام بگذارند.

در این حال، صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) امروز گفت که در جریان یک هفته درگیری، حد اقل ۵۵ کودک فلسطینی و دو کودک اسراییلی کشته شده اند.

چین، ناروی و تونس خواستار نشست نادر شورای امنیت ملل متحد برای امروز شده بودند.

در این حال، تامس گرینفیلد، نمایندهٔ ایالات متحده به ملل متحد گفت که واشنگتن به گونهٔ خستگی ناپذیر کار می‌کند تا از طریق مجرا های دپلوماتیک به وضعیت جاری در منطقه نقطهٔ پایان گذارد.

او افزود که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده دیروز با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل و محمود عباس، رییس ادارهٔ‌ خودگردان فلسطین صحبت کرد.

سایر اعضای شورای امنیت ملل متحد نیز خواهان پایان فوری درگیری‌ها شده و از تمامی جوانب خواستند تا با اتخاد اقدامات یک‌جانبه سبب تضعیف گزینهٔ راه حل دو دولت میان اسراییل و فلسطین نشوند.

با آنهم، اسراییل و فلسطین هیچ نشانه‌ای از کاهش تنش‌ها را از خود بروز ندادند.

ریاض مالکی، وزیر خارجهٔ ادارۀ فلسطین گفت که "آیا خشونت زمانی که توسط فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد دهشت افگنی و مادامی که توسط اسراییل صورت می‌گیرد، دفاع خودی است؟".

او هشدار داد که خاموشی شورای امنیت ملل متحد سبب ترغیب خصومت‌گرایی اسراییل شده است. او اردوی اسراییل را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه غیرنظامیان فلسطینی متهم کرد.

آقای مالکی گفت: "چه تعداد فلسطینی‌ها باید بمیرند تا برای محکومیت شورای ملل متحد کافی باشد".

در این حال، گیلاد ایردان، نمایندهٔ اسراییل در ملل متحد گروه حماس را به تحریک درگیری‌های موجود متهم کرد. او گفت که تعویق انتخابات توسط رییس ادارهٔ خود گردان فلسطین سبب شد که حماس فرصت به دست آوردن قدرت را از دست بدهد و به دست گرفتن قدرت در ساحل شرقی رود اردن بخشی از تلاش این گروه است.

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس - گروهی که پس از درگیری‌ها در مسجد الاقصی بر اسراییل راکت‌پراگنی را آغاز کرد، دیشب گفت: "مقاومت کوتاه‌ترین راه رسیدن به بیت المقدس است و فلسطینی‌ها چیزی کمتر از یک کشور فلسطین با پایتخت بیت المقدس را نمی‌پذیرند."

درگیری‌ها میان نمازگذاران فلسطینی‌و نیروهای اسراییلی پنج روز پیش در مسجد الاقصی آغاز شد که در آن بیش از ۳۰۰ فلسطینی‌ زخمی شدند.

به دنبال آن، گروه حماس اسراییل را مورد حملات راکتی قرار داد و اسراییل نیز نوار غزه را که حماس کنترول آنرا در دست دارد، هدف حملات هوایی قرار داد.

XS
SM
MD
LG