لینک های دسترسی

Breaking News

کمیشنر حقوق بشر ملل متحد از نارضایتی حقوق زنان هشدار داد


کمیشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر می‌گوید که حقوق زنان مورد تهدید و حمله قرار می‌گیرد و خطرها در برابر حقوق زنان "واقعی و رو به افزایش" است.

میشل بشلت، روز سه شنبه در یک میزگرد در شورای حقوق بشر ملل متحد گفت که باید اعلامیه بیجینگ را جشن بگیرند؛ اما خاطر نشان کرد که برنامه عمل توافق شده در این رویداد هنوز ناتمام است.

اعلامیه ۱۹۹۵ بیجینگ، تعهد دولت‌ها برای برابری، توسعه‌ و صلح‌ برای عموم‌ زنان‌ در سراسر جهان‌ است.

کمیشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر افزود، در حالی که کنفرانس بیجینگ به عنوان تعهد جمعی قوی به حقوق بشر شناخته می‌شود، سناریوی ۲۵ سال پس از آن، کاملاً متفاوت است.

او هشدار داد: "حقوق زنان در بسیاری از جبهه‌ها مورد تهدید و حمله قرار می‌گیرند. در این دوره عكس‌العمل و روایت‌های نابرابری جنسیتی براساس تبعیض قدیمی احیا شده است".

به گفتۀ خانم بشلت، حقوق زنان قابل مذاکره نیست و نمی‌تواند یک پالیسی اختیاری باشد که با هر سیاستی تغییر کند.

کمیشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر تاکید کرد که نباید حقوق زنان پامال شود و از جامعۀ جهانی خواست که در برابر هرگونه چالش‌ها ایستادگی کنند.

او گفت: "حقوق زنان حقوق بشر است. کرامت انسانی قابل تفکیک، تقسیم بندی و مذاکره نیست".

با این حال، این کمیشنر عالی ملل متحد تایید کرد که دستاوردهای حاصل از اعلامیه ۱۹۹۵ در بیجینگ، چیزی كمتر از انقلاب نیست، هرچند که برای رسیدن به برابری راهی دراز در پیش است.

او از دو برابرشدن تعداد نمایندگان زن در پارلمان‌ها، تدوین قوانین در مورد آزار و اذیت جنسی و کاهش ازدواج کودکان در سراسر جهان را از نمونه‌های پیشرفت‌ در بخش حقوق زنان یادآوری کرد.

خانم بشلت گفت که توافقنامه بیجینگ تصادفی نه؛ بلكه نتیجه عمل عمدی دولت‌ها، جامعه مدنی و سایر شرکا برای حمایت از حقوق زنان بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بر اساس یافته‌های ملل متحد، "پیشرفت‌ها برای تامین حقوق زنان کند" است، خشونت علیه زنان و دختران همچنان ادامه دارد و زنان مثل گذشته حضور کمرنگ در بازار کار دارند و کارهای خانه را بدون مزد انجام می‌دهند.

XS
SM
MD
LG