لینک های دسترسی

Breaking News

معاون ملل متحد: روی انتقال طالبان از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ باید کار صورت گیرد  


امینه محمد، معاون منشی عمومی ملل متحد پس از پایان سفرش به افغانستان و ملاقات با شماری از رهبران طالبان گفت که طالبان باید از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ انتقال داده شوند.

او روز چهارشنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) در یک نشست خبری در نیویارک گفت که آنچه که باید بر آن بیشتر از سایر موضوعات کار شود این است که "چگونه طالبان را از قرن سیزدهم به قرن بیست و یکم بیاوریم." او افزود که این یک سفر زمانگیر بوده و یک شبه صورت گرفته نمی‌تواند.

امینه محمد گفت که "آوردن طالبان به فضایی که ما می‌خواهیم دشوار خواهد بود،" جاییکه به گفتهٔ وی حقوق دختران و زنان حفظ شده باشد.

معاون منشی عمومی ملل متحد گفت که برای دفاع و احیای حقوق زنان در جریان ملاقات با طالبان هر آنچه در توان داشت انجام داد.

حکومت طالبان تا اکنون در رابطه به این اظهارات معاون منشی عمومی ملل متحد تصبره نکرده است.

امینه محمد افزود که در خصوص موضوع زنان در جریان دیدار هفتهٔ گذشته‌اش از افغانستان بر طالبان فشار شدید وارد کرد و به گفتهٔ او واکنش طالبان در برخی مواقع "خوش‌آیند" نبود.

پس از تسلط دوباره بر افغانستان، حکومت طالبان بر زنان محدودیت‌های گسترده وضع کرده و دختران را از رفتن به مکتب بالاتر از صنف ششم، پوهنتون‌ها و امکان عامه منع کرده اند.

این در حالی است که ادارات امدارسان می‌گویند که افغانستان با یکی از بدترین بحران‌های بشری مواجه بوده و بیش از نصف نفوس ۳۸ میلیونی آن با گرسنگی مواجه است و چهار میلیون کودک در این کشور به سوی تغذیه مبتلا شده اند.

این بحران پس از آن شدیدتر شد که طالبان کار زنان در سازمان‌های داخلی و خارجی را منع کردند. این اقدام طالبان سبب شد که چندین موسسهٔ امدادرسانی فعالیت‌های شان را در افغانستان متوقف کنند.

با آنهم، در هفته‌های اخیر، طالبان به شماری از زنان در سکتور‌ صحی اجازه کار را دادند.

مارتین گریفیتس،‌ معاون دیگر منشی عمومی ملل متحد گفت که از طالبان خواسته است در خصوص کار زنان در موسسات غیردولتی استثنای بیشتر قایل شده و رهنمود کتبی در این زمینه صادر کنند تا زنان امدارسان بتوانند به فعالیت‌های شان ادامه دهند.

او گفت که چندین تن از رهبران طالبان به او گفته اند که روی رهنمود‌هایی کار می‌‌کنند. گریفیتس ابراز امیدواری کرد که در این رهنمود‌ها آزادی زنان برای کار در بخش‌های بشری شامل باشد.

معاون منشی عمومی ملل متحد در جریان هفتهٔ جاری یک هیاتی از مقامات بلند‌پایهٔ سازمان‌های غیردولتی را رهبری کرده و با چندین تن از رهبران طالبان به این امیدواری ملاقات کرد که آنان را به رفع بیشتر محدودیت‌ها بر کار زنان در بخش کمک‌های بشری ترغیب کند.

XS
SM
MD
LG