لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: هزاران جنگجوی خارجی در افغانستان است


بیشترین جنگجویان خارجی به خاطر پیوستن با داعش و القاعده کشور های شان را ترک می کنند
بیشترین جنگجویان خارجی به خاطر پیوستن با داعش و القاعده کشور های شان را ترک می کنند

شمار جنگجویان خارجی که برای پیوستن به صفوف القاعده و گروه دولت اسلامی کشور های شان را ترک کرده اند به بیش از ۲۵ هزار نفر افزایش یافته و این جنگجویان از ۱۰۰ کشور جهان می باشند.

هیأتی از کارشناسان ملل متحد که تحریم ها علیه القاعده را نظارت می کنند با نشر گزارش جدیدی گفته است که شمار جنگجویان خارجی به گونۀ بی پیشینه از اواسط ۲۰۱۴ میلادی تا مارچ ۲۰۱۵ حدود ۷۱ درصد افزایش داشته است.

بیشتر این جنگجویان که در زیر چتر گروه های وابسته به القاعده و دولت اسلامی اند در سوریه و عراق فعالیت دارند.

در این گزارش همچنان آمده است که حدود ۶۵۰۰ جنگجوی خارجی در افغانستان فعالیت داشته است.

محمد ایوب سالنگی، معین امنیتی وزارت امور داخلۀ افغانستان حضور جنگجویان خارجی را در افغانستان تایید کرد، اما گفت که ارقام ارائه شده در گزارش ملل متحد را تایید یا رد کرده نمی تواند.

اردو و عربی

آقای سالنگی گفت که بیشترین حضور جنگجویان خارجی در مناطق جنوب، شرق و شمالشرق افغانستان است که به گفتۀ وی بیشتر آنان به زبان های عربی و اردو صحبت می کنند.

معین امنیتی وزارت امور داخله گفت که جنگجویان خارجی مستقر در افغانستان با عبور از خط دیورند وارد افغانستان می شوند و تمویل و تجهیز آنان نیز از مناطق قبایلی پاکستان صورت می گیرد.

گزارش ملل متحد سوریه و عراق را مکتب جهانی برای افراطگرایان خوانده و گفته است که ۲۲ هزار جنگجوی خارجی در این دو کشور فعالیت دارد. همچنان گفته شده است که صد ها جنگجوی دیگر در یمن، لیبیا، پاکستان و سومالیا و کشور های شمال افریقا و فلیپین فعال اند.

هیأت ملل متحد گفته است که جنگجویان و شبکه های آنان "تهدید آنی و دراز مدت" و یک "مشکل فوری امنیتی" برای جهان بوده که نیازمند رسیدگی فوری است.

کارشناسان ملل متحد هشدار داده اند که شکست گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق سبب خواهد شد که جنگجویان دهشت افگن خارجی در سرتاسر جهان پراگنده شوند.

گزارش حاکی است که رسیدگی به این چالش راه حل ساده ندارد، اما سفارش شده است که موثرترین پالیسی، جلوگیری از افراطیت، جلب و جذب و سیر و سفر جنگجویان خواهد بود. گزارش بر تشریک معلومات استخباراتی میان کشور ها نیز تاکید کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG