لینک های دسترسی

Breaking News

زنان دیرتر ازدواج می‌کنند، بیشتر عمر می کنند


میانگین ولادت بر هر زن در کشورهای آسیایی همچنان بلند است

بر اساس گزارش‌ جدید سازمان ملل متحد، زنان در جهان امروز از عمر طولانی‌تر و تحصیلات بهتر برخوردار هستند و در مقایسه با بیست سال پیش، دیرتر ازدواج می‌کنند؛ با این حال، در بسیاری از نقاط دنیا میلیون‌ها زن دیگر هستند که از بی‌سوادی رنج می‌برند و قربانی خشونت‌های خانگی هستند.

با وجود این که تعداد مردها حدود ۶۲ میلیون نفر بیشتر از جمعیت کل زنها است، اما در سنین بالا، این خانم‌ها هستند که ۵۴ درصد از جمعیت کره زمین را به خود اختصاص می‌دهند. امید به زندگی در میان زنان در طول ۲۰ سال گذشته بالاتر رفته و از ۶۴ سال به ۷۲ سال رسیده است.

بر اساس این گزارش سازمان ملل متحد، زنان بطور کلی دیرتر از گذشته ازدواج می‌کنند و میانگین سن ازدواج در خانم‌ها به ۲۵ سال رسیده است که به عقیده تهیه‌کنندگان گزارش نتیجه ارتقای سطح تحصیلات، استقلال مالی بیشتر، و رواج زندگی مشترک بدون عقد ازدواج یا همان "ازدواج سفید" است.

به گفته نویسندگان گزارش، هر چند نرخ ازدواج کودکان افت داشته است، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر چهار زن بین ۲۰ تا ۲۴ سال، یک نفر پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج کرده است. این رقم در جنوب آسیا و افریقا بیش از نقاط دیگر جهان است.

زنان امروز فرزندان کمتری نسبت به گذشته دارند. در سطح جهانی، میانگین ولادت به ۲ و نیم ولادت بر هر یک زن رسیده، که در مقایسه با گذشته کاهش را نشان می دهد. این رقم اما در کشورهای افریقایی و آسیایی بسیار بلند است و در افغانستان میانگین ولادت بر هر یک زن، شش طفل است.

در بخش دیگری از این گزارش، به خشونت‌های فیزیکی، روحی، جنسی و حتی اقتصادی علیه زنان – بدون در نظر گرفتن توان مالی و میزان تحصیلات آنها – پرداخته شده است. بطور متوسط از هر سه زن، یک نفر خشونت‌های فیزیکی یا جنسی را تجربه کرده و دو نفر هم قربانی خشونت‌های خانوادگی – چه از ناحیه همسر و چه از ناحیه اعضای خانواده – هستند.

دست کم ۱۱۹ کشور قوانینی را در زمینه برخورد با خشونت‌های خانوادگی، ۱۲۵ کشور در زمینه تعرض‌های جنسی، و ۵۲ کشور نیز در زمینه روابط جنسی با اعمال زور بدون رضایت همسر، به تصویب رسانده‌اند.

XS
SM
MD
LG