لینک های دسترسی

Breaking News

بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به نیازمندان در افغانستان کمک کرد


ادارۀ مواد غذایی و زراعت سازمان ملل متحد (FAO) از کمک جدید ۱۵۰ میلیون دالری بانک جهانی برای تامین معیشت نیازمندان و کشاورزان در افغانستان خبر داده و از آن استقبال کرد.

این سازمان ناوقت روز دوشنبه ۱۳ جون (۲۳ جوزا) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این پول بخشی از کمک ۱۹۵ میلیون دالری بانک جهانی است که این بانک برای بهبود وضعیت زندگی افراد نیازمند در افغانستان تعهد کرده است.

کیو دونگیو، مدیر عمومی ادارۀ غذایی و زراعت سازمان ملل گفت: "ما از بانک جهانی و اعضای آن برای کمک سخاوت‌مندانه و به موقع سپاس‌گزاریم. این یک لحظۀ تاریخی برای دهقانان فقیر در افغانستان است."

ملل متحد همچنین افزوده که بر اساس بررسی‌ها، حدود ۱۹.۷ میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی حاد مواجه اند و و بیش از حدود نیم جمعیت افغانستان، نمی‌توانند روزانه خود را تغذیه کنند. به گفتۀ ادارۀ مواد غذایی و زراعت ملل متحد میزان بلند ناامنی شدید غذایی در سراسر افغانستان به دلیل بحران اقتصادی و خشک‌سالی ادامه دارد.

این اداره همچنین با ابراز نگرانی گفته است که ادامۀ جنگ در اوکراین وضعیت امنیت غذایی در افغانستان را با مشکل مواجه خواهد کرد و نرخ مواد غذایی به بالاترین حد خود خواهد رسید.

این در حالی است که حدود دو هفته پیش، بانک جهانی و صندوق بازسازی افغانستان سه پروژۀ اضطراری را به ارزش مجموعی ۷۹۳ میلیون دالر به افغانستان منظور کردند. بانک جهانی به تاریخ سوم جون (۱۳ جوزا) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این پروژه‌ها، خدمات اضطراری و ضروری غذایی و صحی را برای مردم افغانستان فراهم خواهد کرد.

این بانک افزوده که این سه پروژه توسط ملل متحد و دیگر نهادهای غیرحکومتی و خارج از کنترول ادارۀ طالبان تطبيق خواهد شد.

به گفتۀ این بانک پروژه کمک‌های اضطراری غذایی بیشتر دهاقین افغان را کمک خواهد کرد تا تولید مواد غذایی شان را دوباره افزایش داده و از وخامت بیشتر مصوونیت غذایی در این کشور جلوگیری شود. این بانک افزود که این پروژه با تمرکز روی تولید گندم، ۳۰۰ هزار خانواده را در فصل کشت امسال و ۳۰۰ هزار خانوادۀ دیگر را در فصل کشت سال پیش‌رو کمک خواهد کرد.

پس از مسلط شدن طالبان، مردم افغانستان نه تنها با فقر کم‌سابقۀ مواجه شده اند، بلکه با کمبود غذا نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده اند که در حال حاضر، گرسنگی و قحطی میلیون‌ها نفر را در این کشور تهدید می‌کند.

بر اساس آمار ملل متحد، در حال حاضر، حدود ۲۳ میلیون شهروند افغانستان گرسنگی حاد را تجربه می‌کند و ۹۵ درصد مردم این کشور غذای کافی برای خوردن ندارند. این سازمان همچنین گفته است که ۱۰ میلیون کودک افغان برای زنده ماندن به کمک‌های فوری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG