لینک های دسترسی

Breaking News

بانک جهانی سه پروژه را در افغانستان از سر می‌گیرد


منابع روز سه شنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) گفتند که بانک جهانی سه پروژه را در بخش‌های صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیه زندگی در افغانستان از سر گرفته است.

به گفتهٔ این منابع آگاه، مقام‌های بانک جهانی با در نظرداشت بحران عمیق اقتصادی، افزایش قیمت انرژی و مواد خوراکی در افغانستان تصمیم گرفتند سه پروژه را که ارزش مجموعی آن به ۴۵۰ میلیون دالر می‌رسد، در آن کشور از سرگرفته شود.

اما خبرگزاری رویترز از قول دو منبع آگاه گزارش داده است که تمویل مالی بخش معارف افغانستان از سوی بانک جهانی از سرگرفته نشده است. به گفتهٔ این منابع، تمویل معارف افغانستان که ۱۵۰ میلیون دالر است،‌ بخشی از چهار پروژه عمدهٔ بانک جهانی برای این کشور به شمار می‌رود.

بانک جهانی به تاریخ ۲۹ مارچ‌ در واکنش به تصمیم طالبان مبنی بر مسدود نگهداشتن مکاتب دختران، چهار پروژه‌ را در افغانستان تعلیق کرد، پروژه‌هایی که ارزش آن به ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسید.

این پروژه‌ها قرار بود از طریق صندوق امانت بازسازی افغانستان (ARTF) تمویل و از سوی دفاتر ملل متحد در بخش‌های معارف، صحت زراعت و معیشت تطبیق شود.

صندوق بین‌المللی پول (IMF)، بانک جهانی و وزارت مالیه ایالات متحده ناوقت دوشنبه اعلام کردند که قرار است صندوق امانت بازسازی افغانستان و سایر تمویل‌کنندگان منابع مالی جمعهٔ آینده با هم در مورد وضعیت اقتصادی و مشکلات مصوونیت غذایی در افغانستان صحبت کنند.

به گفتهٔ این منابع آگاه،‌ نمایندگان صندوق بین‌المللی پول، بانک توسعۀ اسلامی و هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)‌ نیز در جلسه اشتراک خواهند کرد.

بانک جهانی هفتهٔ گذشته گفت که وضعیت اقتصادی در افغانستان بی‌نهایت وخیم شده است و عاید سرانه در چهار ماه نخست سال روان میلادی در این کشور در مقایسه با چهار ماه نخست ۲۰۲۱ بیش از ۳۳ درصد کاهش یافته است.

به گفتهٔ این بانک، نزدیک به ۳۷ درصد خانواده‌ها در افغانستان پول برای خرید غذا نداشتند و ۳۳ درصد خانواده‌ها فقط پول برای خرید غذا داشتند، نه چیزی بیشتر از آن.

پس از مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، کمک‌های بین‌المللی برای این کشور متوقف شد و اقتصاد این کشور که از قبلاً متکی به کمک‌های خارجی بود، در پرتگاه سقوط قرار گرفته است.

علاوه بر آن، پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان،‌ آزادی رسانه‌ها به شدت محدود شده، اکثر زنان از رفتن به وظایف‌شان محروم شدند و دختران بالاتر از صنف ششم تا حال اجازهٔ برگشت به مکتب را ندارند.

XS
SM
MD
LG