لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد به ایران: انگشتان هشت فرد محکوم به دزدی را قطع نکنید


مجازات شلاق ایران

ملل متحد امروز ۲۲ جون (اول سرطان) از ایران خواست تا طرح قطع انگشتان هشت زندانی را عملی نکند و مجازات جسمانی محکومین را پایان بخشد.

راوینا شمداسانی، سخنگوی ادارهٔ حقوق بشر ملل متحد گفت که از میان هشت فرد محکوم،‌ هفت تن آنان در زندان مرکزی تهران نگهداری می‌شوند.

او افزود که ملل متحد از حکم قطع انگشتان هشت فرد محکوم به دزدی در ایران "عمیقاً نگران" است و از مقامات ایرانی می‌خواهد تا آنرا لغو کند.

خانم شمداسانی اضافه کرد که ملل متحد از ایران خواسته است تا مجازات جنایی خویش را تغییر داده و سزای جسمانی مانند قطع کردن بخش‌های از بدن، سنگسار کردن و شلاق زدن را مطابق به مکلفیت‌هایش تحت قانون بین المللی حقوق بشری حذف کند.

دفتر حقوق بشر ملل متحد گفت که قرار است چهار انگشت دست راست این افراد قطع شود و آنان سپس به زندان اوین منقل خواهند شد.

سخنگوی دفتر حقوق بشر ملل متحد همچنان گفت که بر اساس گزارش سازمان‌های جامعهٔ مدنی از ماه جنوری سال ۲۰۰۰ تا سپتمبر ۲۰۲۰ حد اقل ۲۳۷ نفر به قطع انگشتان محکوم شده که از آن میان انگشتان ۱۲۹ نفر قطع شده است.

این در حالی است که بر اساس یک گزارش تازه که از سوی انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد،‌ روز سه شنبه ۲۱ جون (۳۱ جوزا) ارایه شد، ایران از اول جنوری تا ۲۰ ماه مارچ سال جاری حد اقل ۱۰۵ نفر را اعدام کرده است.

بر اساس این گزارش، ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۶۰ و در سال ۲۰۲۱ میلادی حد اقل ۳۱۰ نفر، به شمول ۱۴ زن را اعدام کرده بود.

XS
SM
MD
LG