لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ملل متحد از برگشت مهاجرین و گسترش کروناویروس در افغانستان


کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان هشدار داده است که برگشت ده‌ها هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران به افغانستان، منجر به گسترش شیوع کروناویروس شده و نظام صحی افغانستان را زیر فشار قرار خواهد داد.

حدود ۲.۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و ایران زندگی می‌کنند و ادامۀ نا امنی‌ها و تهدیدها در افغانستان تا کنون نتوانسته جلو عودت هزاران مهاجر افغان را به کشور شان بگیرد.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گزارش می‌دهد که در طول یک هفته اخیر و همچنین در جریان ماه مارچ، ده ها هزار مهاجر افغان از پاکستان وارد افغانستان شدند.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که روزانه به طور اوسط ۱۵۰۰ مهاجر افغان به افغانستان بر می گردد. او افزود که شیوع کروناویروس تهدید بسیار بزرگی را متوجه نظام شکنند صحی افغانستان کرده و شیوع این ویروس می‌تواند ظرفیت ارایه خدمات صحی و اجتماعی در افغانستان را با آزمون جدی روبرو کند.

این مقام کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان افزود که شیوع کروناویروس، نظام صحی و اقتصاد پاکستان و ایران را نیز زیر فشار بسیار زیاد گرفته است. او گفت که به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در پاکستان و ایران، بسیاری مهاجران افغان نمی‌توانند حتا نیازمندی های اساسی خود را رفع کنند.

افغانستان تا روز چهارشنبه ۱۵ اپریل از ۷۸۴ واقعۀ مثبت کروناویروس و ۲۵ مورد مرگ ناشی از این ویروس گزارش داده است.

پاکستان حدود ۶۰۰۰ واقعه مثبت کروناویروس و صد مورد مرگ و میر را ثبت کرده است.

اما سازمان جهانی صحت می گوید که ایران با ثبت بیش از ۷۳ هزار واقعه مثبت کروناویروس و مرگ حدود پنج هزار نفر در اثر ابتلا به این ویروس، مرکز اصلی سرایت کروناویروس در جنوب غرب آسیا تلقی می شود.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که این اداره برنامه عودت داوطلبانه مهاجران افغان را از پاکستان و ایران موقتاً به حالت تعلیق درآورده است تا خطر سرایت ویروس کرونا در میان مهاجران و کارمندان این اداره کاهش یابد.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان از جامعه جهانی تقاضای حمایت و کمک به افغانستان، ایران و پاکستان را کرده تا جلو شیوع بیشتر و گسترده تر ویروس کرونا در منطقه گرفته شود.

این اداره گفت که فعالیت های بشردوستانه آن با کمبود جدی منابع مالی روبرو بوده و افزود که از درخواست کمک ۳۱۵ میلیون دالری این اداره، تنها ۱۷ در صد آن تا کنون تهیه شده است.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان هشدار داد که عدم حمایت جامعه جهانی از تلاش های افغانستان، پاکستان و ایران برای مهار کردن گسترش شیوع ویروس کرونا، تاثیر منفی بر مبارزه جهانی به خاطر مهار کردن این ویروس به جا خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG