لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما به طالبان: از حقوق برابر همۀ افغان‌ها حمایت کنید


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با نشر اعلامیهٔ به مناسبت روز بین‌المللی حقوق‌بشر که همه ساله به تاریخ، ۱۰ دسمبر تجلیل می‌شود، از گروه طالبان خواست تا از حقوق برابر همۀ شهروندان این کشور حمایت کند.

در این اعلامیه از دیبرا لاینز، نماینده ویژهٔ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نقل شده که گفته است: "اصول برابری و عدم تبعیض مهم‌ترین مزایای حقوق‌بشر برای همه‌گان است. ما از طالبان می‌خواهیم این اصل را به یک واقعیت روزمره در افغانستان مبدل سازند."

یوناما نگاشته است که شعار امسال روز جهانی حقوق‌بشر "برابری" است و این اصل می‌تواند در شکستن جریان فقر کمک کند، برای جوانان در سراسر کشور‌ فرصت‌های هم‌مانند را فراهم کند و در ایجاد محیطی کمک کند که در آن به تنش و بحران رسیدگی صورت می‌گیرد.

این نمایندگی ملل متحد از گروه طالبان همچنین خواسته است تا به تعهدات شان برای حفاظت از حقوق همۀ افغان‌ها، به ویژه زنان و دختران عمل کرده و به زنان و دختران زمینه آموزش،‌ کار و گشت و گذار آزاد را فراهم کند.

این اداره گفته است که پس از تسلط گروه طالبان، حقوق شهروندان افغانستان رو به تضعیف گذاشته است.

گروه طالبان در واکنش به این اعلامیه گفته است که به تامین حقوق بشری همه افغان‌ها متعهد است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجهٔ طالبان در یک تویت نوشته است: "مرد و زن، سیاه و سفید، همه در اسلام برابرند و ما متعهد به تامین حقوق تمامی افغان‌ها هستیم. همچنان، از جهان می‌خواهیم تا به این اصل متعهد بماند و به ارزش‌های سایر ملت‌ها احترام قایل شود. روز حقوق بشر با حقدادن بشر بايد تجلیل شود، نه با شعارهای تهی."

یوناما به گزارش‌ها در مورد خشونت‌های اخیر در افغانستان نیز اشاره کرده و گفته است: "ملل متحد همچنان از گزارش‌های معتبر کشته‌شدن، مفقود شدن اجباری و استفاده از خشونت در برابر اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان، دولت و جامعه مدنی، به شمول مظاهره‌کنندگان، کارمندان رسانه‌ای، مدافعین حقوق‌بشر و اقلیت‌ها در ماه‌های اخیر، عمیقاً نگران است."

دیدبان حقوق‌بشر به تاریخ ۳۰ نومبر (نهم قوس) طالبان را به اعدام صحرایی و ناپدید کردن‌ اجباری بیش از ۱۰۰ تن از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی پیشین افغانستان متهم کرد.

دیدبان حقوق‌بشر گفت که این "اعدام‌های صحرایی" پس از خروج کامل قوای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده صورت گرفته است.

یوناما از طالبان خواسته است تا در این مورد تحقیق کنند و یافته های‌شان را علنی سازند و برای جلوگیری از ارتکاب چنین جرایم، اقدام کنند.

این ادارهٔ ملل متحد گفته است که بیانیه‌ها و تعهدات نمایندگان بلندرتبه طالبان در مورد حفاظت از حقوق‌بشری همۀ افغان‌ها، بدون تبعیض، در سطح ملی و ولایتی را یادداشت کرده است.

در واکنش به گزارش دیدبان حقوق‌بشر، سخنگوی وزارت خارجهٔ طالبان به تاریخ پنجم دسمبر (۱۴ قوس) گفت که جنگجویان این گروه دست به کشتار قوای امنیتی حکومت پیشین افغانستان نزده اند.

عبدالقهار بلخی در یک تویت نوشت: "مجاهدین کاملا‌ً متعهد به تطبیق فرمان عفو هستند و کارمندان ادارهٔ پیشین به علت مخالفت قبلی خویش اذیت نمی‌شوند."

این در حالی است که پیش از این نیز، گروه طالبان به تلاشی خانه به خانه و هدف قرار دادن نیروها و مامورین حکومت پیشین افغانستان متهم شده بودند، اتهامی که طالبان آن را رد کرده اند.

پیش از آن، ملا یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان در یک پیام صوتی که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان آن را در تویتر خود نشر کرده بود، خطاب به اعضای این گروه گفت که فرمان عفو رهبر طالبان عمومی است و به گفتۀ وی "هیچ کسی حق ندارد که این تعهد را زیر پا کرده و بر خلاف این فرمان انتقام شخصی بگیرد."

XS
SM
MD
LG