لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی یوناما از 'کشتار هدفمند' غیرنظامیان افغان


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا (یوناما) می‌گوید که مخالفان مسلح دولت در جریان ماه رمضان به گونۀ "عمدی و آگاهانه" غیرنظامیان را هدف قرار داده اند.

تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژه سر منشی ملل متحد برای افغانستان با ابراز نگرانی گفته است: "در قانون بین‌المللی تمام گروه‌های درگیر از حملات عمدی بر غیرنظامیان منع شده ‌اند و چنین اعمال جرایم جنگی پنداشته می‌شود و ممکن است جنایت علیه بشریت محسوب شود."

او افزود که برای هیچ یک از طرف‌های درگیر هیچ توجیهی برای حمله به غیرنظامیان وجود ندارد، غیرنظامیان هرگز نباید هدف قرار گیرند.

آقای یاماماتو همچنان گفته است که ادامه حملات بر غیرنظامیان توسط مخالفان مسلح دولت، باعث سلب مشروعیت عاملان این رویدادها می‌شود و "آنان را از هرگونۀ ادعای نمایندگی از مردم افغانستان" محروم خواهد ساخت.

یوناما در این گزارش، هدف قرار گرفتن کارمندان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری، حمله بر یک دفتر غیردولتی در کابل، ترور یک عالم دین در مسجد و ترور برخی از محصلین را به عنوان نمونۀ از حملات "عمدی" توسط مخالفین مسلح دولت در ماه رمضان یاد کرده است.

پیش از این، گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی (CPAG) با نشر گزارشی گفته بود که رقم تلفات غیرنظامیان در ماه ( می)دو برابر افزایش داشت.

بر بنیاد این گزارش، در ماه می ۱۸۹ غیرنظامی افغان کشته و ۲۰۸ غیرنظامی دیگر زخم شدند.

این نهاد مدعی شده بود که انفجار ماین‌ها، حملات انتحاری، حملات هوایی و کشتار هدفمند بیشتر باعث کشته و زخمی شدن غیر نظامیان، به ویژه کودکان شده است.

این در حالی است که طالبان قبل از ماه رمضان پیشنهاد آتش بس را رد کرده و گفته بودند که در این ماه "جهاد ثواب بیشتر دارد".

XS
SM
MD
LG