لینک های دسترسی

Breaking News

امدادرسانان قربانی خشونت اند – دیدبان حقوق بشر


افغانستان در سال گذشته یکی از خطرناکترین ساحات جهان برای امداد رسانان عنوان شده است.
سازمان دیدبان حقوق بشر و ائتلاف مسما به پاسبانی از صحت در جنگ مشترکاً گزارشی به نام زیر حمله نشر کرده است. این گزارش تهدیداتی را برجسته می سازد که سالانه جان ده ها کارمند صحی را در سرتاسر جهان می گیرد.

گزارش افغانستان را یکی از خطرناکترین ساحات جهان برای امدادرسانان در سال ۲۰۱۳ خوانده و ده ها مورد حمله به شمول کشتار، تهاجم و بازداشت کارمندان صحی و یورش برتاسیسات صحی را در این سال در افغانستان درج فهرست کرده است.

گزارش همچنان دسترسی ناکافی زنان افغان را به مراقبت های صحی و کمبود کارکنان صحی و آموزشدیدۀ زن را به ویژه در روستا های افغانستان برجسته ساخته است.

گزارش "زیرحمله" کشته شدن یک داکتر شفاخانۀ کیور را به ضرب گلولۀ پولیس افغان، حمله بر دفتر کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در جلال آباد، تصرف یک شفاخانه در ننگرهار از سوی شورشیان و استفاده از آن به صفت سنگر، و حمله بر امبولانس کارمندان امداد رسان طبی در لغمان را به عنوان مثال ذکر کرده است.

جو امون، مسوول بخش صحت و حقوق بشر در سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید که در این گزارش کشور های افریقای مرکزی و جنوب آسیا به ویژه افغانستان و پاکستان صحنۀ اینگونه خشونت ها بوده است که به باور وی این وضعیت نیاز به توجه جدی و پاسخگویی قاطعانه دارد.

موارد حمله بر ضد کارمندان صحی، در برگیرندۀ کشتار ۷۰ کارمند برنامۀ محو پولیو در پاکستان و نایجریا می باشد. تنها در پاکستان بیشتر از ۶۰ کارمند برنامۀ تطبیق واکسین پولیو یا محافظین امنیتی آنان در سال ۲۰۱۳ از سوی تندروان اسلامگرا هدف قرار گرفته اند.

گزارش همچنان نیرو های مخالف را در سودان جنوبی به گلوله باری بر بیماران و نیز چپاول و سپس آتش زدن شفاخانه ها و کلینیک ها متهم می کند. این گزارش در برخی موارد جناح های درگیر جنگ را به تیراندازی عمدی بر کارکنان صحی متهم می کند.

امون می گوید که در بسا موارد کارمندان صحی به عنوان امداد رسانان طبی به مخالفین نگریسته شده اند تا اینکه به صفت افراد بی طرف عرضه کنندۀ خدمات صحی نگریسته شوند.

گزارش حتا برخی کشور های دارای امنیت نسبتاً خوبتر چون بحرین و ترکیه را به عنوان صحنۀ این گونه خشونت ها معرفی کرده است. جاییکه داکتران و سایر کارمندان طبی به خاطر عرضۀ خدمات صحی بازداشت شده اند. امون این حالت را "یک پدیدۀ مایۀ نگرانی" خوانده هشدار می دهد که شدت چنین حملات رو به فزونی است.

امون سفارش می کند که با یک با یک سلسله تدابیر می توان از کارکنان صحی حفاظت کرد. به گونۀ مثال معلومات بیشتر در مورد حملات و برخورد های مسلحانه در اختیار کارکنان صحی قرار داده شود و امنیت آنان به گونۀ بهتر تامین شود.

به باور امون کشور هایی که عرضۀ مراقبت های صحی را به معترضین و مخالفین جرم می پندارند، باید آن قوانین را باطل کنند و به این مفکوره ارج گذاشته شود که کارکنان صحی بدون در نظر داشت اندیشه های سیاسی خدمات را عرضه می کنند و باید از صحنۀ جنگ بیرون بمانند و اصلاً هدف قرار نگیرند.

امون با اشاره به نشست هفتۀ آیندۀ وزرای صحت سرتاسر جهان می گوید که جامعۀ بین الملی می تواند در این زمینه کار بیشتری کند. او اضافه می کند که نظارت و پاسخگویی در این زمینه باید بیشتر شود و به این موضوع واقعاً اولویت داده شود.

قرار است نشست وزرای صحت سرتاسر جهان به شمول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان جهانی صحت و سایر نهاد های صحی از تاریخ ۱۹ تا ۲۴ می در شهر ژنیو سویس برگزار شود.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG