لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا با کودکان افغان بیش از ۲۸ میلیون دالر کمک کرد


صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که دولت بریتانیا به ادامۀ کمک‌های بشری خود با افغانستان، ۲۴ میلیون پوند (بیش از ۲۸ میلیون دالر) را برای رسیدگی به مشکلات کودکان افغان کمک کرده است.

این ادارۀ ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۳ سپتمبر (۲۲ سنبله) در خبرنامه‌ای گفت که قرار است یونیسف با این مقدار پول، به بیش از ۱.۶ میلیون نفر که با بحران بشری مواجه اند، خدمات تغذیۀ نجات‌دهنده، آب آشامیدنی و محافظتی ارایه کند.

بر اساس معلومات یونیسف از این میان، ۱.۳ درصد آنان کودکان اند که از این کمک‌ها مستفید خواهند شد.

در خبرنامه‌ آمده است: "این بودجه همچنان یونیسف را قادر می‌سازد تا وضعیت بیش از ۷۰۰هزار کودک مبتلا به سوتغذیه را بهبود ببخشد، آب آشامیدنی و آگاهی بهداشتی را برای بیش از ۳۵۰هزار نفر فراهم کند و دسترسی به خدمات حفاظتی کلیدی، از جمله حمایت از سلامت روانی و آموزش خطر مهمات انفجاری را برای بیش ۵۰۰هزار نفر افزایش دهد."

به گفتۀ صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان قرار است بخشی از این پول برای رسیدگی به مشکلات دست‌کم ۱۸هزار زن باردار و شیرده در افغانستان به مصرف برسد.

یونیسف، افغانستان را یکی از کشورهای عنوان کرده که که کودکان در آن با مشکلات زیادی مواجه اند. به باور ملل متحد بارها حقوق کودکان در این کشور نقض شده و این کودکان در حال حاضر، با محرومیت‌های زیادی روبرو هستند.

محمد ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان گفته است: "عوامل عمده از جمله خشک‌سالی، سوتغذیه، گسترش بیماری‌های قابل پیش‌گیری، آسیب‌های جنگ، اقتصاد ضعیف و خدمات محدود و شکنند، مشکلات برای کودکان و زنان را تشدید می‌کنند."

آقای ایویا از دولت بریتانیا برای ادامه کمک‌های بشری به افغانستان قدردانی کرده و گفته است که این پول برای آنان امکان این را می‌دهد تا به رفع نیازمندی‌های فوری دختران، پسران و زنان آسیب‌پذیر در این کشور رسیدگی کنند.

پیش از این، صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال در افغانستان از وضعیت ناگوار کودکان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که بدون حمایت‌های فوری نمی‌تواند به همۀ این کودکان رسیدگی کند.

یونیسف گفته بود که می‌خواهد در سال ۲۰۲۲ میلادی، به ۱۲.۹ میلیون کودک نیازمند در افغانستان رسیدگی کند، اما بدون به دست آوردن حمایت فوری، کمک به این تعداد کودکان ناممکن است.

پیش از این، صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان در بزرگترین درخواست کمک برای یک کشور واحد، جهت جلوگیری از فروپاشی نظامی صحی و فراهم‌آوری مواد غذایی، آموزش و دیگر خدمات حیاتی اجتماعی برای کودکان و خانواده‌های افغان، خواستار دو میلیارد دالر شده بود.

یونیسف گفته بود که با این پول نیازمندی‌های فوری بیش از ۲۴ میلیون نفر در افغانستان که نصف آن کودکان اند، برآورده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG