لینک های دسترسی

Breaking News

پوزش خواهی الهان عمر به خاطر 'اظهارات ضد یهودی'


الهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا به خاطر اظهارات منتقدانه اش در مورد نفوذ لابیگران اسرائیل در کانگرس امریکا، پوزش خواسته است.

خانم عمر در دو روز گذشته به سبب این اظهاراتش مورد انتقاد شماری از قانونگذاران جمهوریخواه و نیز هم حزبی‌های دموکرات اش قرار داشت.

این قانونگذار جوان که به تازه گی به کانگرس راه یافته است، در تویتر نوشته که هیچگاهی نیت آزار رسانی به موکلین خود، یهودی ها و امریکایی ها را نداشته است.

واکنش شماری از قانونگذاران امریکایی در پیوند با تویت خانم عمر است که در آن وی استدلال کرده است که کمیتۀ امور عامۀ امریکا-اسرائیل (AIPAC) قانونگذاران امریکایی را تطمیع می‌کند تا از دولت یهودی حمایت کنند.

هرچند کمیتۀ امور عامۀ امریکا-اسرائیل به هیچ قانونگذار امریکایی را در جریان مبارزات انتخاباتی، مستقیما کمک مالی نکرده است. این کمیته اظهارات خانم عمر را "دروغین" و "ضد یهودی" خوانده است.

خانم عمر طرفدار جنبشی است که به خاطر برخورد اسرائیل با فلسطینیان، خواستار اعمال فشار بر اسرائیل است.

واکنش قانونگذاران امریکایی

دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا به شمول ننسی پلوسی، رئیس این مجلس اظهارات خانم عمر را "اتهامات زیانبار" و "عمیقا تهاجمی" خوانده است.

کیوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده از خانم پلوسی خواسته است تا بر ضد الهان عمل و رشیده طلیب، عضو دیگر مسلمان مجلس نمایندگان امریکا به خاطر انتقادات شان از اسرائیل اقدام کند.

پیتر کینگ، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا اظهارات خانم عمر را "شرم آور" و غیراخلاقی خوانده است.

شان پتریک، عضو دیگر مجلس نمایندگان امریکا گفته است که حمایت وی از اسرائیل مبتنی بر ارزش‌های مشترک و امنیت ملی امریکا است، نه پول. او ابراز تاسف کرده است که عمر "تویت‌های خطرناک و استعاره‌های زیانبار می‌کند".

با اینحال شماری از چهره‌های سیاسی ایالات متحده در حمایت از خانم عمر استدلال کرده اند و وی هیچ گونه اظهاراتی نداشته است که یهود ستیزانه تلقی شود.

XS
SM
MD
LG