لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال امریکایی: میزایل پرتاب شده بر عربستان ساخت ایران بود


یک مقام ارشد نظامی ایالات متحده روز جمعه گفت که میزایل بالستیک که هفتۀ گذشته توسط شورشیان سعودی بالای عربستان سعودی پرتاب شد، توسط ایران فراهم شده بود.

جیفری هریجیان، جنرال امریکایی که مسوولیت نظارت قوای ایالات متحده را در قطر بر عهده دارد، در کنفرانس خبری در دبی گفت که میزایل بالستیک پرتاب شده، "مارک ایرانی" داشته است.اما آقای هریجیان در مورد مشخصات میزایل چیزی بیان نکرد.

جنرال هریجیان همچنین گفته است که تحقیقات جریان دارد تا معلوم شود که میزایل بالستیک چگونه به یمن قاچاق شده و به دست شورشیان حوثی رسیده است.

در حال حاضر، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی فضای هوایی، بنادر آبی و مرز های یمن را در کنترول دارد.

پس از حملۀ میزایل بالستیک که به تاریخ چهارم نوامبر پرتاب شد، عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی، گفت که تحقیقات کنندگان پارچۀ های میزایل نشاندهندۀ "نقش رژیم ایران را در ساخت" میزایل است. اما آقای الجبیر در مورد جزئیات آن چیزی بیان نکرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، پرتاب میزایل بالستیک بر ریاض توسط شورشیان حوثی را "تهاجم مستقیم نظامی ایران" عنوان کرد.

پس از اتهام ولیعهد عربستان سعودی، قصر سفید نیزبا نشر یک اعلامیه گفته است که ایالات متحده فعالیت های حکومت ایران را محکوم می کند و در کنار عربستان سعودی و سایر شرکای خلیج ایستاده خواهد شد تا در برابر تخطی های ایران از قوانین بین المللی رسیدگی شود.

در اعلامیۀ قصر سفید آمده است که قبل از جنگ داخلی یمن، میزایل بالستیک در آن کشور وجود نداشت. ایالات متحده همچنین از ملل متحد خواسته است تا شواهدی را ارزیابی کند که ایران در جنگ یمن مرتکب شده و تلاش می کند تا جاه طلبی های منطقه ای خود را بیشتر سازد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز هفتۀ گذشته گفت که میزایل پرتاب شده بالای عربستان سعودی، ساخت ایران بوده است.

در پاسخ بر حملۀ میزایل بالستیک شورشیان حوثی، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که سر از دوشنبه گذشته همه بنادر یمن را مسدود کرده است، اقدامی که موجب نگرانی ملل متحد شده است، زیرا آن سازمان قادر نیست کمک های اولیه بشری را برای نیازمندان یمنی انتقال بدهد.

ملل متحد هشدار داده است که مسدود کردن بنادر در یمن، بحران بشری را که مردم یمن با آن مواجه است، وخیم تر خواهد کرد و تاکید کرده است که جنگ یمن آن کشور را از قبل در لبۀ قحطی قرار داده است.

از مارچ ۲۰۱۵ میلادی به این سو، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، شورشیان حوثی یمن را که از حمایت ایران برخوردار است، مورد حملات هوایی قرار داده است.

شورشیان حوثی مناطق شمالی یمن را تحت کنترول دارند و قوای حکومت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور تبعیدی یمن که از سوی جامعۀ بین المللی به رسمیت شناخته شده است، مناطق جنوبی آن کشور را در کنترول خود دارد. رئیس جمهور هادی که در عربستان سعودی در تبعید خودی به سر می برد، از حمایت عربستان سعودی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG