لینک های دسترسی

Breaking News

دو واکنش به هشدار والی بلخ - قهقهه و حرف جدی


سفیر امریکا به والی بلخ گفته که مبارزات سیاسی برنده و بازنده دارد

پس از آن که عطا محمد نور، والی بلخ، در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست هشدار داد که اگر داکتر عبدالله عبدالله برندهء انتخابات ریاست جمهوری اعلان نشود، مردم دست به "قیام مدنی" و "اشغال تاسیسات دولتی" خواهند زد، دو واکنش بسیار واضح مطرح گردیده است.

خندیدن قهقهه اشرف غنی احمدزی، نامزد ریاست جمهوری افغانستان، در پاسخ به پرسشی در باره اظهارات والی بلخ، توجه شمار زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی را بخود جلب کرده است.

آقای غنی پس از قهقهه نسبتاً طولانی به خبرنگار رادیو آزادی گفت "این واقعاً حرفی قابل خنده است...هیچکسی قیام کرده نمی تواند. این یک تهدید میان تهی است."

یک روز پس از نشر هشدار والی بلخ، جیمز کنینگهم، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان به سراغ آقای نور رفت. آقای کنینگهم به صدای امریکا گفت "من به او (والی بلخ) گفتم در صورتی که انتخابات به وفق نظر والی عطا یا افراد دیگر نرود، اظهارات و پیشبینی ها در باره ستیزه و اشغال ساختمان ها زیانبار است."

سفیر امریکا گفت که نفس دموکراسی و مبارزات سیاسی در این اصل است که در پایان کار، برنده و بازنده ای می باشد که باید آنرا پذیرفت.

عطا محمد نور همزمان با آن که والی بلخ است رئیس اجرائیه ای حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از حامیان سرسخت داکتر عبدالله عبدالله است.

ریاست جمهوری افغانستان به این اظهارات والی بلخ هیچ واکنشی نشان نداده است.

ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله هم در این مورد تا حال توضیحاتی رسمی ارائه نکرده است اما پس از اعلان نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری این ستاد از ایجاد "حکومت موازی" هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG