لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن، غنی و اوغلو در مورد نشست استانبول صحبت کردند


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا در رابطه به برگزاری نشست صلح افغانستان در استانبول به گونهٔ جداگانه صحبت کردند.

جزییات بیشتری در مورد این گفتگو‌های تلیفونی منتشر نشده، اما رییس جمهور غنی در یک تویت نوشته است: "امروز با انتونی بلینکن صحبت کردم. ما در مورد روند جاری صلح، مذاکرات صلح آینده در ترکیه و صحبت تلیفونی آینده با رییس جمهور بایدن صحبت کردیم."

در این حال آقای اوغلو نیز از صحبت تلیفونی با آقای بلینکن نوشته و آن را "سازنده" توصیف کرده است.

او در صفحهٔ تویتر خود نوشته است: "گفتگوی مفید و سازنده‌ای با وزیر خارجه، بلینکن داشتم. روی مسایل دو جانبه، روند صلح افغانستان، کنفرانس استانبول، سوریه و آسیای میانه صحبت کردیم."

هنوز تاریخ برگزاری نشست استانبول رسما اعلام نشده است. پیش از این گفته شده بود که احتمالاً این نشست به تاریخ شانزدهم ماه اپریل آغاز شود.

این در حالی است که روز گذشته گروه طالبان اعلام کرد که نمی‌تواند در این نشست به تاریخ شانزدهم اپریل اشتراک کند.

دولت افغانستان طرحی را برای پیشکش در این نشست آماده کرده که شامل نقشهٔ راهی برای مصالحه و ایجاد حکومت صلح می‌شود، اما بر اساس گزارش‌ها، مشکلاتی در خصوص این طرح میان شورای عالی مصالحه و ریاست جمهوری به میان آمده است.

با وجود آنکه شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان از نهایی شدن مسودهٔ طرح صلح جمهوری افغانستان و تسلیمی آن به رییس این شورا خبر داده بود، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری بر این طرح انتقاد کرده و گفته است که قابل ارایه به نشست ترکیه نیست.

با آنهم شورای عالی مصالحهٔ ملی گفته است که در روز‌های آینده در مورد این طرح تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

گفتگوی تلیفونی وزرای خارجه ترکیه و امریکا در رابطه به نشست استانبول در حالی صورت می‌گیرد که آقای بلینکن برای بحث و مشورت با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو رهسپار بروکسل شده است.

گزارش شده که بحث چگونگی حضور نظامیان خارجی در افغانستان، بخشی از این گفتگوها خواهد بود.

XS
SM
MD
LG