لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا رهبر طالبان پاکستانی را تروریست خواند و به اقدام در افغانستان تعهد کرد


احسان الله احسان و عدنان رشید، اعضای طالبان پاکستانی
احسان الله احسان و عدنان رشید، اعضای طالبان پاکستانی

ایالات متحده امروز اول دسمبر (دهم قوس) رهبران گروه‌های تحریک طالبان پاکستان و القاعده در شبه قارهٔ هند را منحیث تروریست شناسایی کرد و تعهد سپرد که در برابر افزایش تهدیدها در افغانستان اقدام می‌کند.

در میان این افراد، چهار رهبر گروه القاعده در شبه قارهٔ هند، به شمول اسامه محمود، امیر خود خواندهٔ این گروه شامل است.

ایالات متحده همچنان حضرت مفتی دروجی، معروف به قاری امجد، فرد شماره دوم تحریک طالبان پاکستانی را منحیث تروریست شناسایی کرده است. امجد کمپاین خشونت‌های ۱۵ ساله‌اش را پس از آن افزایش داد که گروه طالبان در افغانستان دوباره به قدرت رسید.

مقامات امریکایی گفته اند که دروجی مسوول عملیات‌های گروه تحریک طالبان پاکستانی در ایالت خیبر پشتونخوا است.

تحریک طالبان پاکستانی به تاریخ ۲۸ نومبر (هفتم قوس) آتش‌بس نامحدودی را که به میانجی‌گری طالبان افغان با حکومت پاکستان اعلام کرده بود،‌ لغو کرد و به جنگجویان این گروه دستور داد تا حملات خود را در سراسر پاکستان راه اندازی کنند.

انتونی بلینکین،‌ وزیر خارجهٔ ایالات متحده در یک اعلامیه‌ای گفت که این اقدام بخشی از "تلاش‌های متداوم ما برای حصول اطمینان از این است که تروریست‌ها از افغانستان منحیث سکوی برای تروریزم بین المللی استفاده نکنند".

او افزود که ایالات متحده از تمامی ابزار برای حفظ تعهدش در قبال این که به تروریست‌های بین المللی اجازه ندهد از خاک افغانستان استفاده کند، کار خواهد گرفت.

وزارت خارجه و مالیهٔ ایالات متحده این چهار نفر را منحیث تروریست‌های ویژهٔ جهانی شناسایی کرده و هر گونه تعامل و داد ستد با آنان در امریکا را جرم تلقی کرده و تمام دارایی‌های آنان را مسدود کرده است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده پس از دو دهه، نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون کرده گفت که کشورش می‌تواند با تندروان بدون حضور در آن کشور مبارزه کند.

ایالات متحده به تاریخ ۳۱ جولای در یک حمله ایمن الظواهری، رهبر القاعده را در کابل، پایتخت افغانستان، کشت.

واشنگتن طالبان را به تخطی از تعهدات این گروه برای ندادن پناه‌گاه به القاعده متهم کرد. اما طالبان تا اکنون مرگ الظواهری در کابل را تایید نکرده اند.

بر اساس موافقتنامۀ دوحه بین ایالات متحده امریکا و طالبان که در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ میلادی در قطر امضا شد، طالبان باید روابط خود را با تمام گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده قطع کنند.

XS
SM
MD
LG