لینک های دسترسی

Breaking News

چین و روسیه چگونه از نابسامانی قرضه امریکا به نفع خود استفاده خواهند کرد


از سال ۱۹۶۰ تا كنون ۷۸ مرتبه راى گيرى روى بلند بردن حد قرضه دهى در كانگرس صورت گرفته است.
از سال ۱۹۶۰ تا كنون ۷۸ مرتبه راى گيرى روى بلند بردن حد قرضه دهى در كانگرس صورت گرفته است.

مقامات ايالات متحده امریکا هشدار می دهند که اگر امریکا به افزایش قرضه اقدام نکند، چین و روسیه از نابسامانی به وجود آمده به نفع خود استفاده خواهند کرد.

این هشدارها در بحبوحه بن بست چند ماهه میان جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، و قانونگذاران جمهوریخواه برای جلب موافقت کانگرس به افزایش سطح قرضه حکومت در اين کشور بیان شده است.

بن بست در مورد افزایش سقف دریافت قرضهٔ حکومت اين کشور و محدودیت قانونی قرضه گیری حکومت برای پرداخت حساب مصارف خود از بانک‌ها در واقع تحفه‌ای به دشمنان ايالات متحده تلقی می‌شود.

شالندا یانگ، مدیر دفتر مدیریت و بودجه ايالات متحده امریکا، می گوید: "آنها [دشمنان امریکا] این را دوست دارند. آنها دوست دارند شاهد نابسامانی در سیستم امریکا باشند. آنها دوست دارند ببینند که ما نمی توانیم کارهای اساسی خود را انجام دهیم."

شماری از کارشناسان به این باوراند که عدم پرداخت قرضه‌هاى بين المللى ایالات متحده باعث شوک مالی جهانی خواهد شد.

رقبای ایالات متحده از جمله روسیه و چین، می‌توانند از طریق كارزار اطلاعاتى نادرست که در رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های دولتی و به صورت عموم در انترنت پخش می‌شود، از آن به نفع خود استفاده کنند.

تاد هلموس، پژوهشگر ارشد اطلاعات نادرست در مرکز تحقیقاتی رند، می گوید "روسیه و چین هر دو در تلاش براى تشويق ناكامى شکست‌ دموکراسی امريكايى اند تا این را ثابت بسازند که سیستم حکومتی آنها بهتر از سیستم ما است، این موضوع به یقین به آن کمک خواهد کرد."

به گفتهٔ‌ این کارشناس،‌ در اکثر حالات این کشور‌ها معلومات نادرست را از طریق رسانه‌های اجتماعتی به صورت نیمه هماهنگ نشر می‌کنند.

از سال ۱۹۶۰ تا كنون ۷۸ مرتبه راى گيرى روى افزایش سطح قرضه گیری در كانگرس صورت گرفته كه ۴۹ بار در زمان روسای جمهور جمهوریخواه و ۲۹ بار در زمان روسای جمهور دموکرات صورت گرفته است.

اما اين روند در سال‌های اخیر رای ‌گیری به طور فزاینده ‌ای حزبی شده است و منجر به رویارویی ‌های شدید در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ شده است.

براک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا، زمانی که تقاضای بلند بردن سطح قرضه را از کانگرس در ۲۰ سپتمبر سال ۲۰۱۳ مطرح کرد، گفت: "اگر کانگرس این حد قرضه دهى را در چند هفته آینده تصویب نکند، ایالات متحده به تعهدات خود عمل نخواهد توانست. چنین چیزی در تاریخ امريكا هرگز رخ نداده است."

جمهوریخواهان مجلس نمایندگان کانگرس امریکا اصرار دارند که هزینه‌های فدرال قبل از موافقت با افزایش سقف قرضه دهى باید کاهش یابد.

کوین مک کارتى، رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا، می گوید "جمهوریخواهان مجلس نمایندگان امريكا تنها لایحه‌ای را در واشنگتن تصویب کردند که محدودیت قرضه گيرى را لغو می‌کند، به هزینه‌های بیهوده واشنگتن پایان می‌دهد و كشورمان را در مسیر درست اقتصادی باز می گرداند."

جو بایدن، رییس‌جمهور امريكا، می‌گوید که درباره این موضوع مذاکره نخواهد کرد. بايدن می گوید "این دو موضوع کاملاً بی ربط اند. این که شما قرض خود را بپردازید یا نپردازید، هیچ ربطی به بودجه شما ندارد."

قرار است روز سه شنبه نشستی در قصر سفید با رهبران هر دو حزب كانگرس در مورد افزایش سطح قرضه برگزار شود.

XS
SM
MD
LG