لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن بر تقویت روابط میان امریکا و کوستاریکا تاکید کرد


جو بایدن و رودریگو چاوز در قصر سفید
جو بایدن و رودریگو چاوز در قصر سفید

جو بایدن، ریيس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا، روز سه شنبه ۲۹ اگست (هفت سنبله) در دیدار با رودریگو چاوز، رییس جمهور کوستا ریکا، در قصر سفید جاه طلبی های اقتصادی چین را مودر بحث قرار داد و بر افزایش هماهنگی در امور تجارت و مهاجرت میان واشنگتن و سان هوزی تاکید کرد.

هر دو رهبر تقویت روابط میان دوکشور در طول یک سال گذشته را ستودند.

بایدن گفت: "اضافه تر از یک سال پیش در کالیفورنیا، ما با شرکای منطقه ای خود بر حمایت از اعلامیهٔ لاس انجلس در مورد مهاجرت و مصوونیت، در کنار همدیگر قرار گرفتیم. از آن زمان تاکنون، شما کار عالی انجام داده اید و یک شریک عالی بوده اید."

رییس جمهور کوستا ریکا نیز اظهارات مشابهٔ را ابراز کرد و گفت: "در ارتباط به منافع اقتصادی و امنیتی شما که از خود ماست، کوستا ریکا یکی از قویترین متحد در جهان بوده و خواهد بود."

قصر سفید می‌گوید که هر دو کشور باورهای مشترک و مشابه دارند.

کرین ژان پییر، سخنگوی قصر سفید، در مورد گفت: "کوستا ریکا یک کشور رهبری کننده در منطقه بوده است. یک دموکراسی قوی با اقتصاد پر رونق می‌باشد و در مدیریت مهاجرت، یک مثال است."

رهبران هردو کشور پیرامون موضوعات جدی باهم بحث کردند. یکی از این موضوعات، چگونگی رسیدگی به سیل مهاجرینی است که از مسیر کوستا ریکا برای ورود به ایالات متحده تلاش می کنند. در اوایل امسال، رودریگو چاوز گفته بود که کشورش نیازمند کمک می‌باشد.

چاوز گفت: "چیزی را که باید انجام دهیم این است تا از کشورهای مثل ایالات متحده بخواهیم که ما را در تحقق آنچه که می خواهیم، کمک کنند."

راین برگ، تحلیلگر در مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی، می‌گوید که کوستا ریکا می تواند در مبارزه با جاه طلبی های اقتصادی چین نیز نقش ایفا کند. یکی از مثال های آن، تشویق شرکت های تولید چیپ های نیمه هادی می باشد.

برگ گفت: "شرکت های تولیدی چیپ های نیمه هادی از قبل در کوستاریکا حضور دارند. بطور مثال، شرکت اینتل در آن کشور فعالیت دارد. ما ضرورت نداریم که از صفر بنا کنیم، بلکه تهداب وجود دارد و می توانم بر آن بنا کنیم. بناً، فکر می کنم که این به کوستا ریکا بستگی دارد که آیا بخاطر جلب سرمایهٔ بیشتر در این زمینه، می‌تواند بر ایجاد و تقویت قوای بشری، سرمایه گذاری کند یا خیر."

در دیدار روز سه شنبه، رهبران هردو کشور علاوه بر موضوع مهاجرت، بر تقویت روابط تجارتی، اشتغال‌زایی و ترویج دموکراسی نیز بحث کردند.

گروه

XS
SM
MD
LG