لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش شدید بیکاری در ایالات متحدۀ امریکا


با گسترش کروناویروس که ضربۀ بزرگ اقتصادی را به جهان وارد کرده است، کم از کم ۲۶ میلیون نفر در پنج هفتۀ گذشته برای دریافت بیمۀ بیکاری در ایالات متحدۀ امریکا درخواست داده اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که تمام مشاغلی که در یک دهۀ گذشته، پس از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در امریکا ایجاد شده بودند، در یک ماه از بین رفته اند.

بر اساس این گزارش، از سپتمبر ۲۰۱۰ که اقتصاد امریکا پس از بحران مالی جهان رو به شگوفایی نهاد، تا فبروری سال ۲۰۲۰ حدود ۲۲ میلیونشغل در بازار کار ایالات متحده اضافه شده بود.

گزارش تازۀ وزارت کار ایالات متحده که روز پنجشنبه ۲۳ اپریل (چهارم ثور) نشر شد خبرهای ناخوشآیند اقتصادی را دارد که بیکاری فزاینده در صدر آن قرار دارد.

افزون بر این، کاهش شدید نرخ تیل، انسداد فروشگاه‌ها و افت شدید فروشات، توقف تولیدات، کاهش خانه‌سازی و کمرنگ شدن بازار خرید و فروش خانه که همه از همه‌گیری کروناویروس ناشی می‌شود، عوامل دیگر بحران اقتصاد امریکا در هفته‌های اخیر خوانده شده است.

با اینحال، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده که تلاش دارد برای دور دوم به صفت رییس جمهور انتخاب شود، در صدد از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در ایالات متحده است، هرچند کارشناسان صحی هشدار داده اند که چنین اقدامی خطر شیوع دوباره و بیشتر کووید۱۹ را در پی خواهد داشت.

آقای ترمپ روز چهارشنبه ۲۲ اپریل در یک کنفرانس خبری، تلاش‌های آن عده ایالت‌هایی را ستود که در تلاش آغاز مجدد فعالیت‌های اقتصادی اند.

کارشناسان اقتصاد گفته اند که با وصف بازگشایی تشبثات و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، میزان کاریابی بطی بوده و تمام کسانیکه در هفته‌های اخیر بیکار شده اند، وظایف شان را دوباره بدست نخواهند آورد.

XS
SM
MD
LG