لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: طالبان تا حد زیادی مسوول افزایش خشونت‌ها در افغانستان استند


سفارت ایالات متحده در کابل با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها، خواستار توقف حملات طالبان بر غیر نظامیان و زیربناهای کشور شد.

این سفارت روز چهارشنبه ۳۰ جون (نهم سرطان) با نشر بیانیه‌ای گفته است که طالبان "عمدتاً" مسوول این خشونت‌های متداوم بوده و خواستار پایان فوری خشونت‌ها، احترام به حقوق بشری همه افغان‌ها و مذاکرات جدی در دوحه شده است.

در این بیانیه به نقل از ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده آمده است: "جهان دولتی را که با زور تحمیل شود در افغانستان نمی‌پذیرد. کمک به هر دولت افغانستان در صورتی امکان پذیر است که دولت به حقوق بشری احترام قایل باشد، دولت اعتبار داشته باشد و از نظر مردم خود مشروعیت داشته باشد."

در همین حال راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل نیز امروز از گروه طالبان خواست که خشونت‌ها را متوقف کرده و به میز گفتگوهای صلح برگردند.

آقای ویلسن در صفحۀ تویترش نگاشته است که آنان از حملات طالبان، به ویژه حمله‌های هدفمند بر غیرنظامیان در بخش‌های این کشور آگاه اند.

دربیانیه همچنین به نقل از لیندا تامس-گرینفلید، سفیر ایالات متحده در ملل متحد نگاشته شده که مردم افغانستان به اندازه کافی خشونت افغان در مقابل افغان را دیده اند. "همه افغانها - همه افغانها سزاوار این فرصت اند که بدون هراس از جان خود، روزهای خود را بخوبی بگذرانند، کارهای خود را انجام دهند، به مکاتب بروند و در بازارها خرید کنند."

در همین حال اسکات میلر، قوماندان نیروهای حمایت قاطع در افغانستان می‌گوید که این ماموریت تسلیحات و قابلیت این را دارد که از نیروهای افغان در میدان جنگ حمایت کند.

آقای میلر روز سه شنبه ۲۹ جون (هشتم سرطان) در کابل به خبرنگاران گفت: "تصرف نظامی به سود هیچ‌کس و به سود مردم افغانستان قطعاً نیست. امروز ما بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان صلاحیت و قابلیت حمایت، به طور مشخص در بخش تجهیزات، حفظ و مراقبت و پایداری و همچنان قابلیت این را داریم در زمانی که نیروهای افغان مورد حمله قرار داشته باشند، از آنان حمایت کنیم."

این در حالی است که درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای افغان در حدود ۲۰ ولایت جریان دارد و حکومت افغانستان می‌گوید که گروه طالبان تلاش دارد تا از راه زور به قدرت برسد. اما طالبان حکومت افغانستان را در عدم پیشرفت مذاکرات بین‌الافغانی در قطر مقصر می‌داند.

XS
SM
MD
LG