لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش ایالات متحده برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجرین از کانادا به امریکا


عکس آرشیف
عکس آرشیف

پولیس سرحدی ایالات متحده در تلاش برای مقابله با افزایش مهاجرت‌های غیرقانونی برخی از مهاجرانی را که به گونه غیرقانونی از مرز کانادا وارد این کشور شده اند، به ایالت تکزاس انتقال داده تا به کشور شان برگرداند.

به اساس اظهارات مقامات، سوابق پرواز و یک شاهد، پولیس سرحدی ایالات متحده حدود ۱۰۰ مهاجر را بدون سر و صدا در دو پرواز چارتر شده از شهر پلاتسبرگ ایالت نیویارک در نزدیکی مرز با کانادا به شهرهای هارلینگن و ال پاسو در تزاس منتقل کرده است.

پولیس سرحدی ایالات متحده گفته است که در پنج ماه اخیر نزدیک به ۲۹۰۰ نفر را که به گونهٔ غیرقانونی از کانادا وارد ایالات متحده شده بودند، بازداشت کرده اند. حدودی نیمی از این افراد مکسیکویی استند که برای سفر به کانادا به ویزه نیاز ندارند.

یک مقام ادارۀ گمرکات و حفاظت سرحدات امریکا به خبرگزاری رویترز گفت که ۴۸ مهاجر – ۴۷ مکسیکویی و یک کولمبیایی - در ۱۳ مارچ از پلاتسبرگ به هارلینگن منتقل شدند تا به کشورشان بازگردانده شوند و آن را "پیامد عبور غیرقانونی" خواند.

اما این اداره در مورد پرواز دوم از پلاتسبرگ به ال پاسو که به تاریخ ۲۱ مارچ صورت گرفت، اظهار نظر نکرده است. با این حال، یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفته است که ۵۰ مهاجر از جمله مردان و زنان را دیده که دست بند زده شده بودند و از طیاره پایین می‌شدند.

در همین حال کانادا نیز از افزایش بی‌سابقهٔ ورود پناهجویان از طریق مرزهای ایالات متحده به این کشور ابراز نگرانی کرده است.

جستن ترودو، صدراعظم کانادا گفته است که موضوع مهاجرت را در دیدار با جو بایدن، رییس جمهور امریکا که قرار است روز پنجشنبه و جمعه از کانادا بازدید کند، در میان خواهد گذاشت.

اداره احصاییهٔ کانادا روز چهارشنبه اعلام کرد که جمعیت کانادا برای نخستین بار در تاریخ این کشور در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون نفر افزایش یافته است.

این اداره گفته است که جمعیت کانادا در سال گذشته ۱.۰۵ میلیون نفر افزایش یافته و به ۳۹.۵۷ میلیون نفر رسیده است که حدود ۹۶ درصد این افزایش به دلیل مهاجرت بین المللی بوده است.

به گفتهٔ این اداره، افزایش مهاجرت سبب شده است که جمعیت کانادا در یک سال شاهد رشد ۲.۷ درصدی باشد و اگر این وضعیت ادامه یابد، تا ۲۶ سال دیگر، جمعیت آن کشور دوبرابر خواهد شد.

کانادا برای پیشبرد اقتصاد و حمایت از جمعیت سالخوردهٔ خود به مهاجرت وابسته است و دولت لبرال جستن ترودو از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۵ پروسه مهاجرت به این کشور را تسهیل کرده است.

کانادا افزون بر پذیرش مهاجرین، طرح‌های ویژه‌ای را برای پذیرش موقت افرادی که تحت تاثیر بحران‌هایی مانند جنگ اوکراین، بی‌ثباتی در افغانستان، یا زلزله‌های اخیر در ترکیه و سوریه قرار گرفته اند، نیز اجرا کرده است.

در سال ۲۰۲۲، کانادا پذیرای بیش از ۴۳۷ هزار مهاجر و نزدیک به ۶۰۸ هزار ساکن غیر دایمی بوده که به گفتهٔ ادارهٔ احصاییه کانادا بلندترین رقم مهاجرت در این کشور را نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG