لینک های دسترسی

Breaking News

نیروهای امریکایی مستقر در عراق وسوریه چهار بار مورد حمله قرار گرفتند


پایگاه عین الاسد در غرب بغداد
پایگاه عین الاسد در غرب بغداد

یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید که نیروهای امریکایی مستقر در عراق و سوریه روز پنجشنبه چهار بار با راکت و طیاره‌های بدون سرنشین تهاجمی آماج حمله قرار گرفتند.

این مقام وزارت دفاع به خبرنگاران گفت که این حملات هیچ تلفاتی در پی نداشته و به تاسیسات نظامی نیز خسارتی وارد نشده است.

به گفتهٔ این مقام چندین درون تهاجمی بر پایگاه عین الاسد در غرب بغداد، پایتخت عراق، و یک درون تهاجمی بر نیروهای امریکایی مستقر در نزدیکی میدان هوایی اربیل در شمال عراق حمله کرده است.

گروه که خود را ''مقاومت اسلامی در عراق'' می‌خواندمسوولیت این حملات را به عهده گرفته است. شماری تحلیلگران این گروه را از جمله گروه‌های تحت حمایت ایران می‌دانند.

این مقام امریکایی گفت که پس از آغاز درگیری بین اسراییل و حماس در هفتم اکتوبر، ۳۶ حمله در عراق و ۳۷ حمله در سوریه بر نیروهای امریکایی انجام شده است.

مقام‌‌های امریکایی، جنگجویان نیابتی مورد حمایت ایران را عامل حملات تقریباً روزانه بر نیروهای امریکایی مستقر در شرق میانه می‌خوانند.

این حملات یک روز پس از آن صورت گرفت که نظامیان ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۱ نومبر (۳۰ عقرب) گفتند که نیروهای نیابتی ایران را در عراق آماج حملات قرار دادند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت که نیروهای امریکایی توانستند موقعیت یک موتر تندروان وابسته به ایران و شماری از جنگجویان را پیدا کرده و آن را هدف قرار دهند که در نتیجه چندین جنگجوی ''دشمن'' کشته شدند.

حکومت عراق در پیوند به این حمله که به گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس در آن هشت جنگجوی گروه‌های نیابتی ایران کشته شده اند، واکنش نشان داده و گفته است که نیروهای امریکایی پیش از انجام آن با نظامیان عراقی مشوره نکرده بودند و آن را نقض حاکمیت عراق خوانده اند.

اکثر حملات تندروان بر نیروهای امریکایی یا توسط این نیروها دفع شده اند و یا به هدف اصابت نکرده اند. به گفتهٔ نظامیان ایالات متحده، این حملات در اکثر حالات نه موجب تلفات پرسونل شده و نه به زیربنای‌های آنان آسیب رسانده اند.

اما تعداد انگشت شماری این حملات سبب زخمی شدن ده‌ها پرسونل نظامی امریکا شده است. جراحات نظامیان از آسیب‌های مغزی گرفته تا زخم‌های جزیی ناشی از چره، مانند پاره شدن پردهٔ گوش می‌شود. اما تمام این نظامیان دو باره به وظایف شان برگشته اند.

پس از حملات هفتم اکتوبر حماس بر اسراییل، ایالات متحده نیروهای خود را در شرق میانه افزایش داده است تا نه تنها از نیروهای خود در عراق و سوریه محافظت کند، بلکه مانع گسترش جنگ نیرو‌های نیابتی ایران- حوثی‌های یمن، حزب‌الله لبنان و سایر نیروهای وابسته به ایران- شود.

در حال حاضر، ایالات متحده ۲۵۰۰ نظامی خود را در عراق و ۹۰۰ نظامی دیگر را در سوریه مستقر کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG